Saint Petersburg, Rusya — Cumartesi, 21 Ekim


Bak ve öğren

Srila Gurudeva'in Saint Petersburg'daki oturma mekanları Hindistan'daki düzenden (ya da başka herhangi bir yerdekinden) bir parça farklı. Geniş odası küçük bir mutfak/yemek odası karışımı bölüme açılıyor, o da büyük bir darshan salonuna açılıyor. Odada bir masa, koltuklar ve bir kanepe var. Sonuç olarak, Srila Gurudeva genellikle kendi odasında kalıyor ve öğrencilerini ve konuklarını orada karşılıyor.

Ben genellikle Srila Gurudeva'nın odalarından herhangi birine hemen hemen hiç girmem — Nabadwip'deki odası, girdiğim az sayıda olasılıktan bir tanesidir ki orada sannyas mantramı almıştım — dolayısıyla sabahları Kutsal Lütuflarına dandavatlarımı sunmak için girdiğimde kendimi her zaman bir parça huzursuz hissederim. Odasına paldır küldür dalmak istemem, o yüzden Jaya Kumar Prabhu gibi birinin beni anons etmesini sağlarım.

Srila Gurudeva genellikle şu tarz birşey söyler, "Evet, elbette, içeri getir." Birkaç kere, içeri girerken, Srila Gurudeva'yı iskemlesinde arkasına yaslanmış, sol ayağı yukarıda, bir taburede dinlenirken görürüm. Ben odaya girerken, dik oturmak için bacağını tabureden çeker ve beni karşılamak için ellerini önünde kavuşturur.

Ben kimim ki? Srila Gurudeva herkese karşı inanılmaz ölçüde kibardır, naziktir ve saygılıdır — benim gibi aşağı, işe yaramaz öğrenciye karşı bile! Bana karşı bu kadar iyi ve düşünceli olmasına her zaman şaşarım (daha doğrusu şoka girerim). İnanılmaz.

Çok küçük yollarla, Srila Gurudeva herkese nasıl kibar ve düşünceli davranacağımızı gösterir. Sadece onun davranışını gözleyerek çok fazla şey öğrenebiliriz.

Srila Gurudeva ile Kalküta'daki veya Nabadwip'deki odasında ya da verandasında oturduysanız, Srila Gurudeva ne zaman dışarıya çıkmak zorunda olduğunda ya da banyoya gitmek için ayağa kalktığında, daima size, konuğuna ne yapmakta olduğu hakkında bilgi verdiğini fark etmişsinizdir: "Dışarı gidiyorum; Az sonra dönerim," ya da "banyoya gidiyorum."

Bu bakımdan biz bazen nasıl davranmak gerektiğini unutunca, ne yaptığımızı veya nereye gittiğimizi söylemeden onun huzurunda, içeri dışarı girip çıkınca, kanepesine yayılınca ve odaya girdiğinde ayağa kalkmayınca, veya (ellerimiz cebimizde!) miskin miskin durunca veya bizimle konuşurken duvara yaslanınca, Srila Gurudeva'nın kendisini nasıl hissettiğini tahmin edebilirsiniz...

Srila Gurudeva herkese karşı nazik ve saygılıdır. O uygulamalı örneğiyle, başkalarına nasıl davranmamız gerektiğini öğretiyor. Eğer, dikkat etmediğimiz için veya görgüsüzlük nedeniyle Kutsal Lütuflarına saygılı davranmazsak, başkalarını yüceltmeyi ve onlara saygı göstermeyi nasıl öğrenebiliriz, kardeşler?"

Şu ayet nasıldı?

trnad api da dum da dum / taror api falan filan.
amanina birşey-dena / kirtaniyah, um... hare krishna!

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/06/october3.html
Düzen: iMonk — 21 Ekim, 2006.