Kaliforniya, ABD — 18 Ekim, Salı

Sripad Jajavar Maharaj

Bugün Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un son sannyasi öğrencisi, Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın ayrılış günü.

Ben Haydi kızım, git! blogumda Vishaka Devi Dasi'yi (o zamanki genç Damayanti'yi) Srila Gurudeva'ya hizmet etmek için Navadwip'e gitmesi konusunda yüreklendirirken, sannyas almaktan arkadaşları ve ailesi tarafından vazgeçirilmeye çalışılan ama sonunda Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur tarafından aşağıdaki etkili savla ikna olan genç bir brahmachari örneğini kullanmıştım,

"Neden korkuyorsun? Asıl korkutucu olan yer bu dünyadır! Bütün korkular bu boyutla sınırlıdır, oysa sen bu korku alanının üzerinde himaye alacaksın. Abhaya pada'ya, korkusuz Kutsal Ayaklara sığınacaksın. Korkusuz bölgeye gireceksin; korkusuz dünya ile bağlantı kuracaksın. Korku nerede? Korku bu dünyada, dolayısıyla hiçbir kaygın olmasın..."

ancak o brahmacharinin Sripad Jajavar Maharaj olduğunu (ya da bu dünyadan ayrılmadan önce Srila Saraswati Thakur tarafından inisiasyon verilen son sannyasi) olduğunu fark etmemiştim.

Srila Guru Maharaj'ın Vyasa Puja'sı için 1983 Ekiminde Navadwip'e gittiğim zaman Sripad Jajavar Maharaj ile karşılaşma şansına erdim. O çoğu sabah, Srila Guru Maharaj'ın verandasındaki darshandan sonra, Srila Guru Maharaj'ın odasının alt katındaki verandada (şimdi ana ofisin bulunduğu yerde), ılık güneş altında japa malası ile zikir yaparak bir iskemlede otururdu ve ben ona tevazulu saygılarımı sunardım.

Çoğu zaman kim olduğumu (bir parça miyoptu) ve bazen de, Srila Guru Maharaj'ın öğrencisi olup olmadığımı sorardı. Ben olumlu yanıt verince, başını sallayarak onaylardı. Karşılıklı ilişkimizin içeriği bundan ibaretti, ama ben bunu sevgiyle anımsıyorum.

Ve şimdi, Srila Guru Maharaj'ın ayrılışından ve Srila Gurudeva'nın ani gidişinden sonra, Srila Narottama Das Thakur'un ağıtı,

ye anilo prema-dhana koruna pracur
heno prabhu kotha gela acarya-thakur

Bütün büyük Vaishnava'lar birdenbire nereye gittiler?

insana çok daha dokunaklı geliyor...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi

URL: http://imonk.net/turkish/index.html
Düzen: iMonk — 28 Eylül, 2011.