Arşiv [2k]
Mektuplar [2k]
Yazar/Info [2k]
 

Cumartesi, 13 Eylül, 2003

Vrindavan, Uttar Pradesh, Hindistan

Vahim Hata

Samadhi türbe değildir

Burada, Vrindavan'ın merkezindeki Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonu'nda Srila Gurudeva ile birlikteyiz. Math'ın dış görünüşteki adı odur: Kasım 1999 Deity yerleştirme töreni sırasında, Srila Gurudeva ifşa etti, "Bu ashram'ın gizli adı Sri Rupa Saraswat Sridhar Seva Kunja'dır, dış görünüşte ise Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonu'dur."

Guru pek çok şey ifşa eder. Srila Rupa Goswami Prabhu'nun samadhi mandiri ve bhajan kutiri Math'ımızın yanıbaşında, Radha-Damodar Tapınağı'nın avlusundadır. Srila Gurudeva'nın çok yeni yaptığı açıklamaya göre Srila Rupa Goswami burada samadhide gömülü değildir, aksine burada samadhide meditasyon halinde yaşamaktadır.

Srila Rupa Goswami'nin samadhi mandiri, bir anıt mezar ya da bir aziz türbesi değildir: aksine, Srila Rupa Goswami kendisini yoğun bhajana vermiş, derin bir meditasyona dalmış halde içerde yaşamaktadır. Bizim maddesel gözlerimiz bunu göremez (na drastum anenaiva sva-caksusa); sadece Srila Gurudeva'nın lütfuyla bize maddesel örtünün altında saklı olan manevi gerçekliği bir an için görme izni verilir (divyam dadami te caksuh).

Dolayısıyla Srila Gurudeva'nın tavsiyesini izlemeye çalışmalıyız, dış örtünün altındaki kutsal dhamı görmeye çalışmalıyız ve Loy Bazaar'daki pek çok turist tuzağına tekrar tekrar giderken, fotoğraf makinalarımızla ve dolarlarımızla, yüzeysel gerçekliğin resimlerini çekip hediyelikler alan, eğlenme ve elde etme ruh hali içinde olan turistler gibi davranmamaya özen göstermeliyiz (veni, vidi, visa).

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi

   
Rev [1k] Fwd [1k]


  iMonk Tilak [4k] URL: http://www.imonk.net/turkish/03/09/13.html
Düzen: iMonk — 13 Eylül, 2003.