Durban, Güney Afrika — Çarşamba, 10 Ekim


Durban'a

Birkaç haftalığına, eski memleketimi, Durban'ı ziyaret edeceğim. Yeni piyasaya çıkan Mango (!) Hava Yolları ile — parlak turuncu renkli bir Boeing 737 ile — uçuyorum.

Mango Hava Yolları şu anda Güney Afrika'da çalışan düşük fiyatlı üç hava yolunun en ucuzu: Johannesburg'dan Durban'a uçuş bedeli sadece R191.00 (U$28.00). Bu fiyata, servisin berbat ve uçağın da dolu olacağını tahmin ediyorum, dolayısıyla kabin mürettebatının ne kadar nazik ve cana yakın olduğunu ve kısa uçuşta yanımdaki koltuğun boş olduğunu görünce sevindim ve şaşırdım. Kesinlikle yine Mango Hava yolları ile uçacağım!

Ayrıca ucuz hava yollarında uçuşların rötarlı olacağını ve bu nedenle zamanında varmayacağını bekliyorum, dolayısıyla uçak tarifeye göre yirmi dakika önce Durban'a vardığı zaman bir kez daha şaşırıyorum. Ramanath Prabhu beni almaya geliyor, ama uçak öylesine erken varıyor ki cepten aradığımda, o hala park yeri arıyor.

Arabayla Phoenix'in şehir dışına yayılmış, genellikle Hintlilerden oluşan kuzey banliyösündeki evine gidiyoruz, orada onunla ve eşi Indumukhi ile ve kız kardeşi Shyamali ile kalacağım. Yöredeki adanmışlardan çoğu — Rishabdev Prabhu, Premananda Prabhu, Jivananda Prabhu — ve aileleri akşam beni görmeye geliyorlar. Buraya son gelişimden bu yana dört yıl geçti, dolayısıyla herkesi yeniden görmek güzel.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Durban, Güney Afrika — Pazar, 14 Ekim

Bir bunny nasıl yenir

Bunny yemeğini — Güney Afrika'nın fast food dünyasına Durban'ın yaptığı ünlü katkıyı — mideye indirmeden Durban'ı ziyaret edemezsiniz, dolayısıyla ev sahibim Ramanath Prabhu, benim için bir tane yapıyor.

Yok, bunny (tavşancık) tavşandan yapılmıyor! Adını muhtemelen, Hindu tacirler (Baniyalar) tarafından Grey Street'deki Kapitan's Vegetarian Eating House gibi fast-food restoranlarında servis edilen eşsiz yiyecekten (chow) aldı. Altmışlı yılların başında, bu popüler kafede bir tickey (üç pens veya iki buçuk sent) karşılığında çeyrek ekmek ve altı pens (beş sent) karşılığında da yarım ekmek bunny alabildiğimi hatırlıyorum. Bugün, çeyrek ekmek bunnynin bedeli R7–10 (U$1–1.50).

Bunny çeyrek ekmeğin veya yarım ekmeğin içini boşaltarak ve içindeki boşluğu bir köri ile, acılı bir Hint yemeği ile (genellikle fasulye ve patates) doldurarak ve içinden çıkarılan ekmek topağını körinin suyunu çekmesi ve kapak vazifesi görmesi için harcın üzerine bastırarak yapılır.

Bunny yerken — yerel halkın sizinle dalga geçmesini istemiyorsanız — çatal bıçak kullanmayın! Bunnyye parmaklarla yumulun, taşan sosu silip süpürmek ve fasulye ve patatesleri toparlamak için koni şeklindeki "kapağı" kullanın.

Bunnyyi çevire çevire, ekmekten kaşık yerine geçecek parçalar koparın, ama köri çizgisinin altında kalan kabuk kısmından koparmamaya dikkat edin, aksi halde sonunda elinize yüzünüze bulaştırırsınız!

Durban körilerinin acılığı meşhurdur! Bunnynin alt kısmında kalan kuru ekmek kabuğunu yanan dudaklarınıza bastırın ve geri kalanı ağzınızdaki ateşi söndürmeye çalışmak için yavaş yavaş yiyin.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/october2.html
Düzen: iMonk — 14 Ekim, 2007.