Johannesburg, Güney Africa — Salı, 30 Ekim


Srila Narottama Das Thakur

Bugün, ilham ve motivasyon için her gün söylediğimiz (Sri Guru Carana Padma gibi) adanmışlık şarkılarının pek çoğunu yazan büyük Vaishnava acharya ve Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun adanmış kulu, Srila Narottama Das Thakur'un kutsal kayboluş günü.

Durban'dayken, eski dostum Premananda Prabhu'ya, Srila Gurudeva'nın Sevgi Dolu Rehberlik (Affectionate Guidance) adlı kitabının bir kopyasını verdim. Kitap onun üzerinde olağanüstü bir etki yaptı ve orada olduğum iki hafta boyunca bölümlerinin çoğu üzerinde konuştuk.

O özellikle de kitabın "Biyografik" kısmının son bölümünü beğendi ki, Srila Gurudeva burada sampradayamızdaki büyük Vaishnava acharyaların yaşamlarından bazı olayları anlatır. Bölüm 17 de, "Srila Narottama Das Thakur'a Övgü" de Srila Gurudeva şöyle diyor:

...Bir gün Srila Narottama Das Thakur bir rüya görmüş, rüyada Nityananda Prabhu ona şu talimatı veriyormuş, "Padma Nehrine git ve orada yıkan çünkü Mahaprabhu krishna-prema armağanını senin için sulara bıraktı." Narottama hemen uyanmış ve nehre gitmiş ve suya girmiş. Yıkanırken, Mahaprabhu'nun ilahi formunun kendisini kucakladığını deneyimlemiş ve varlığına krishna-prema nüfuz etmiş. Değişime uğramış.... ve herkes hayretler içinde, "Evet, doğru! Narottama Mahaprabhu'dan krishna-prema aldı ve Mahaprabhu gerçekten de onun kalbinde yaşıyor" demişler.

...Narottama Das Thakur kayastha [sudra] cemaatinde dünyaya geldi ve brahmana kastından öğrenci kabul ederek büyük ölçüde çekişmeye neden oldu. Brahmana cemaati ona çok öfkelendi ve tartışmada tekrar tekrar onu dize getirmeye çalıştı — ancak sonuç olarak daha fazla brahmana onun öğrencisi oldu!

Brahmanalar çok mutsuzdular, Narottama ise son yıllarında iken çok fazla hastalık belirtisi gösterdi, brahmanalar bunun nedeninin, Narottama'nın kendi kastından daha üst kastın öğrencilerini kabul ederek kutsal metinlerin uyarılarını çiğnemesi olduğunu ifade ettiler. Zamanla Narottama'nın durumu kötüleşti ve sonunda öldü. Brahmanalar sevinçten uçtular ve kendi cemaatlerine ihanetlerinin kanıtı olarak Narottama'nın ayrılışını kutlamaya başladılar.

Narottama'nın öğrencileri keder içindeydiler, Gurudev'lerinin bedeni önünde dua ettiler: "Oh Prabhu, ayrılış lilanı bu şekilde gösterdin, brahmanalar ise, anlayamadıkları için, senin lotus ayaklarına ihanet ediyorlar. Tanrım, şimdi biz ne yapacağız? Eğer ayrılış lilan bu türlü olursa kuşkusuz bütün vaazların boşa gidecek. Lütfen şu yoldan çıkmış brahmanalara merhametini göster." Birdenbire Narottama bedenine döndü ve kalkıp oturdu, bu mucizeyi görünce ona karşıt olanlar onun lotus ayaklarına teslim oldular.

Birkaç ay sonra, Narottama Radha ve Krishna'dan ayrı oluşun yoğun belirtilerini sergiledi ve bu dünyayı bir kez daha terk etti. Bedeni süte dönüştü ve kutsal Ganj Nehri sularıyla karıştı...

Premananda Prabhu'nun belirttiği gibi: "Srila Gurudeva gidince, büyük Vaishnava azizlerimizle ve gurularımızla ilgili bu harikulade öyküleri bizlere kim anlatacak?"

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/october4.html
Düzen: iMonk — 30 Ekim, 2007.