Johannesburg, Güney Afrika — Cumartesi, 3 Kasım


Srila Guru Maharaj'ın merhameti

Bugün çok sevgili manevî öğretmenim, Kutsal Lütufları Om Vishnupad Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü kutsal gün. Chaitanya Charitamrita'da, Mahaprabhu şöyle der:

brahmanda bhramite kona bhagyavan jiva
guru-krsna-prasade paya bhakti-lata-bija
Madhya Lila [19:151]

"Bu evrende bir gezegenden diğerine kasırgaya kapılmışçasına savrulurken, Krishna'nın lütfuyla, gerçek bir guru ile karşılaşma fırsatı bulan kişiler ne şanslılar. Onlar hem gurunun hem de Krishna'nın lütfuyla, iyi inanç tohumuna, adanmışlık tohumuna sahip olurlar."

Ben Srila Guru Maharaj'ın doğrudan fiziksel beraberliğine, sadece Kutsal Lütuflarının Vyasa Pujasını kutlamak üzere 1983 yılının Ekim ayında dört haftalığına Nabadwip dham'daki Sri Chaitanya Saraswat Math'a gittiğim zaman sahip oldum, ama bütün shastralar şunu söyler:

'sadhu-sanga,' 'sadhu-sanga' — sarva-sastre kaya
lava-matra sadhu-sange sarva-siddhi haya

"Bir sadhu ile yani bir azizle sadece bir anlık gerçek bağlantı bile, kişinin Krishna bilincindeki nihai başarısını garantilemek için yeterlidir."

Çok yeni inisiye olduğum halde, 1981 yılında Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın Bhagavad Gita, Aslının Aynı adlı eserini okuduktan sonraki iki yıl boyunca Durban'da yoğun bir şekilde vaaz veriyordum, on tane nama-sanghada (her hafta bir saatliğine kirtan, krishna-katha ve prasadam için buluşan yakın çevredeki küçük adanmış gruplarında) törenleri yönetiyordum, çünkü yapmamız gerekenin bu olduğunu düşünüyordum — vaaz vermek!

Srila Guru Maharaj ile özel bir darshan ricasında bulundum ve o dönemde Math'da çok sayıda hacı bulunduğu halde, Kutsal Lütufları nezaketle beni görmeyi kabul etti.

Merdivenlerin alt basamağında Srila Guru Maharaj'ın beni çağırmak için birini yollamasını beklerken, deitylerin, Sri Sri Guru Gauranga Gandharva Govindasundarjiu'nun karşısında durdum ve olabildiğimce tevazulu ve samimi bir şekilde buna benzer birşey söyledim:

"Bildiğin gibi, şimdi Srila Guru Maharaj'ı görmek için yukarı çıkacağım. Biliyorum ki o Senin bu dünyadaki temsilcindir ve Senden farklı değildir (acaryam mam vijaniyam). Ben seni istiyorum. Bunu biliyorsun. Lütfen Sana nasıl geleceğimi bana göster. Seninle konuştuğum zaman aldığım direktifin senden mi yoksa duygusal sahajiya zihnimden mi geldiğini bilmiyorum, oysa Srila Guru Maharaj'la konuştuğum zaman, Senin benimle konuştuğundan emin olabilirim. Bu Srila Guru Maharaj'la yapacağım yegâne konuşma olabilir, dolayısıyla benim ne yapmamı istiyorsan lütfen bana bildir."

Sonra merdivenlerden Srila Guru Maharaj'ın verandasına çıktım ve lotus ağzından nektarın akmasını bekleyerek (guru-mukha-padma-vakya), Kutsal Lütuflarının lotus ayaklarının dibine umutla oturdum — ama bunun yerine, asla aklımdan çıkmayacak olan bir zılgıt yedim! Yarım saatten az bir sürede, Srila Guru Maharaj Krishna bilinci ile ilgili bütün yanılgılarımı ve verdiğim sözüm ona vaazların yeterli olduğu konusundaki komik kanılarımı yerle bir etti:

"Sen önce kendini kurtar! Sen kendin nasıl azat olursun, onunla meşgul ol! Önce kendini kurtar, o zaman ne yapman gerektiğini bilirsin. Başkalarını yukarıya çekmek için bu kadar hevesli olma, aksi halde, bu kendin için prestij sağlama yoluna dönüşürse, yaşamın mahvolur.

"Başkalarına nasihat etmeye çalışmadan önce Krishna bilincinin ne olduğunu ilk önce sen bil. Bilinci kendine ver. Önce kendin öğren, sağlam, dengeli duruma gel, ondan sonra başkalarını düşün, aksi halde bu senin için ticarete benzer bir şeye dönüşür. Yarım bilgi, yarım gerçek yalandan daha tehlikelidir. Anlıyor musun?

"Dağıtmaya kalkışmadan önce gerçeğin ne olduğunu ilk başta sen öğren, aksi hâlde, nektar dağıtma adına, zehir dağıtırsın. Yarım gerçek yalandan daha tehlikelidir.

"Krishna bilinci çoktan seçmeli birşey değildir. Hristiyanlık, İslam ya da Budizme benzemez — en iyisidir. Neden en iyisidir? Krishna bilincinin özel niteliklerini incelemeye çalış. Başkalarına eğitim vermeden önce kendini eğit. Kutsal metinleri derinlemesine incele. Kendini idrak et, ancak ondan sonra o boyuttan konuş.

Krishna bilincindeki ilk aşama, inancında sarsılmaz hale gelinceye kadar, sravana-dasadır, neyin ne olduğunu dikkatle dinlemektir. Eğer Krishna bilincinde sağlam bir temel oluşturmazsan, yakın gelecekte bir tepki gelir ve her şey yerle bir olur. Yavaş ama emin. İlerlemen yavaş olabilir, ama ilerlemen emin olmalıdır. Yarışta yavaş ama emin olan kazanır. Anlıyor musun?"

Bir budala olduğumu — Krishna bilinci hakkında bildiğimi sandığım her şeyin yanlış olduğunu anladım, ama Srila Guru Maharaj'dan işittiğim azarın şiddetiyle öylesine şoka girmiştim ki, merdivenlerden ezile büzüle indikten sonra, tekrar deitylerin karşısına geçtim ve kendim için büyük üzüntü duyarak, şöyle dedim:

"Yazıklar olsun, Krishna, ne kadar acımasızsın! Bak, Senden Srila Guru Maharaj aracılığıyla benimle konuşmanı ben rica ettim, ama böylesine zalim olman mı gerekti? Şöylediğin her şeyin kendi iyiliğim için olduğunu biliyorum, ama şu anda kendimi çok perişan hissediyorum. Lütfen talimatını doğru anlamam için ve bana yapmamı söylediğin şeyleri yapmam için yardım et. Teşekkür ederim, sanırım..."

Gurudeva'nın lotus ağzından çıkan sözler (guru mukha padma vakya) her zaman, duymayı umduğumuz sözler olmayabilir ama eğer onları samimiyetle benimsersek, bilincimizde devrim yaratırlar (cittete koriya aikya) ve önceki yanılgılarımızı yok ederler (ara na koriho mane asa).

Ve bizim istediğimiz de budur, öyle değil mi?

Koruyucularımız bazen (ruhumuza karşı) iyi olmak için (egomuza karşı) zalim olmak zorundalar. Bir yetişkin, sevgisi nedeniyle çocuğu azarlayabilir. Srila Guru Maharaj bana karşı son derece merhametliydi: beni düzeltmek için yeterince önemsedi. Eğer egoma dokunmasaydı ve ruhanî yaşamımı mahvetmeme izin verseydi şimdi kimbilir nerede olurdum?

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/november1.html
Düzen: iMonk — 3 Kasım, 2007.