Kalküta, Hindistan — Cuma, 10 Ağustos


23üncü Dünya Turu başlıyor

Srila Gurudeva'nın 23üncü Dünya Turu, Kutsal Lütuflarının Tayland, Bangkok'a ilk ziyaretiyle bugün başlıyor. Kahvaltıdan hemen sonra, havaalanına gitmek üzere ayrılmadan önce Srila Gurudeva, Sri Sri Guru Gauranga Radha Madana Mohanjiu'ya saygılarını sunmak için merdivenlerden aşağıya iniyor.

Srila Gurudeva'yı gitmeden önce son bir kez görmek için bir saatten beri aşağıda beklemekte olan bütün adanmışlar, çiçek kolyelerini ve tevazulu saygılarını sunarak Kutsal Lütuflarının çevresinde dalgalanıyorlar.

Srila Gurudeva'nın maiyetinde, turun bu ilk kısmına katılanlar, Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj, Sadhu Priya, Gopal ve Ranajit Prabhu, Jamuna Priya ve Bhakti Lalita Devi Dasi.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Kalküta, Hindistan — Pazar, 12 Ağustos

Kaybolan gurular

Bugün Kutsal Lütufları Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayrılışını anıyoruz. Bazen bu ayrılış tarihinden kayboluş günü diye söz edilir. Bizler bu ayrılış günlerinden — büyük Vaishnava acharyalarımızın ölüm yıldönümlerinden — neden "kayboluş" günleri diye söz ediyoruz?

Ben Krishna bilinciyle ilk kez bağlantı kurduğumda ve Srila Prabhupad'ın kaybolduğunu, görünmez olduğunu duyduğumda, şöyle düşündüğümü anımsıyorum: "Ona ne oldu? Onu bulan oldu mu?" Neden Srila Guru Maharaj kayboldu, görünmez oldu diyoruz? "Kayboldu" ölüm için kullanılan edebi bir sözcük mü? "Göçtü" demenin başka bir yolu mu sadece?

Aya dayalı Vaishnava takvimimizde, her ay dolunay günü (purnima) ile son bulur. Bugün karanlık ay günü (amavasya). Srila Guru Maharaj bugün görünmez oldu, ayın gökyüzünde görünmez oluşu gibi kayboldu. Srila Guru Maharaj hala var, ama tıpkı ay gibi, çıplak gözümüze görünmez oldu.

Ay kaybolunca nereye gider? Neden onu göremeyiz? Ay güneşle birlikte dünyanın aynı tarafında bir hizaya gelince, ayın aydınlanan yarısı güneşe bakar, karanlıkta kalan yarısı ise dünyaya bakar, dolayısıyla ay hala gökyüzünde mevcut olduğu halde, dünyadan bakıldığında görünmezdir. Temel astronomi bilgisine sahip olan herkes bunu bilir.

Benzer şekilde, bizim felsefemizin temel anlayışına sahip olan herhangi bir öğrenci bilir ki guru gözümüze görünmez olsa bile — ruhani dünyanın aydınlığına (tekrar) katıldığı için bu maddesel boyutta görülemediği zaman — mevcudiyeti hala hissedilebilir.

Büyük gelgitler — güneş ve ayın dünya ile aynı hizada olduğu ve yer çekimlerinin birbirlerini güçlendirdiği zaman oluşan olağanüstü yüksek ve alçak gelgitler — dolunay ve karanlık ay zamanı oluşur. Dünya, karanlık ayın görünmez varlığının büyük gelgitlerdeki yoğun etkisini nasıl hissederse, bizler de Srila Guru Maharaj'ın görünmez varlığının güçlü etkisini dualarımızda hissedebiliriz.

Gurudeva görüş alanımızdan ayrılınca — (Srila Guru Maharaj gibi) sadece bu dünyayı terk ettiği zaman değil, (Srila Gurudeva gibi, 23üncü Dünya Turunda) çok uzaklarda, bir başka ülkede olduğu zaman da — etkisini hala hissedebiliriz. Onun nasihatine ihtiyaç duyunca, (onun bir resmi, bir kitabı ya da zihinsel görüntüsü) önünde durup dua edebiliriz: "Lütfen bana yardım et. Lütfen bana ne yapmam gerektiğini söyle."

İçtenliğimize ve duamızın yoğunluğuna bağlı olarak — eğer tam anlamıyla teslimsek ve gurumuza bağlıysak (pranipatena), eğer kendi bencil nedenlerimiz için değil, sadece ona hizmet etme arzusu ile (sevaya) dürüstçe ondan bir cevap istiyorsak (pariprasnena) — görünmez guru'muzun nasihatini belli ölçüde sezebiliriz (upadeksyanti te jnanam). Srila Bhaktivinoda Thakur'a göre, "Ruh cevap için çok büyük istek duyduğu zaman bir ilham alır."

Elbette, bu bilgi aktarımının doğruluğu, onu alma yeteneğimize — farkındalığımızın kapasitesine ya da gerçekliğe ne kadar derinden daldığımıza — bağlıdır, bu bakımdan bu direktiflerin geçerliliğini misyonumuzun kıdemli Vaishnavalarına onaylatmaya çalışmak her zaman iyi fikirdir.

Guruyu, gece dolunay gibi, bu gezegeni aydınlattığı zaman görmek kolaydır, ama karanlık ayın olduğu geceler, artık görünmediği zaman mevcudiyetini sezmek belli bir uzmanlık ister. Bu nedenle yaşamlarımızın bu karanlık gününde, sevgili Srila Guru Maharaj'ımızın ayrılışını anıyoruz, onun görünmeyen güçlü varlığı ve yaşamlarımızdaki sürekli etkisi üzerinde meditasyon yapıyoruz.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/august2.html
Düzen: iMonk — 12 Ağustos, 2007.