Kalküta, Hindistan — Salı, 28 Ağustos


Lord Balaram

Bugün Lord Balaram'ın, Lord Krishna'nın ağabeyinin ilahî görünme günü. Balaram Krishna'nın ilk mutlak uzantısıdır ve sahneyi hazırlamak, Krishna'nın Kendi oyunlarından (lila) tam olarak zevk almasında yardımcı olmak için Yüce Lord'un zuhurundan hemen önce görünür.

Srimad Bhagavatam gibi güvenilir yazıtlarda ve Vaishnava acharyalarımızın ilahîlerinde Krishna ve Balaram'ın oyunları ile ilgili çok sayıda harikulade öyküler vardır. Şu işe bakın adlı blogum için araştırma yaparken Srila Bhaktivinoda Thakur'un Gitavali adlı eserinde böyle bir ilahîye rastladım.

Hepimiz ilk Prasad-Sevaya şarkısına aşinayızdır (sarira avidya-jal), çünkü hergün prasadamı onurlandırmadan önce söyleriz. Daha az bilineni ise Srila Bhaktivinoda Thakur'un altıncı Prasad-Sevaya şarkısıdır ki Krishna ve ağabeyi Balaram'ın ve erkek arkadaşları sığırtmaçların Vrindavan ormanında şakalaşarak o harikulade öğle yemeği yeme oyununu tekrar anlatır:

rama-krsna gocarane, jaiben dura vane,
eta cinti' yasoda-rohini
khir, sar, chana, nani, du'jane khaowano ani',
vatsalye ananda mane gani'

"Ana baba sevgisinin vecdine kapılan Yasoda Anne ve Rohini Anne, 'Bugün iki oğlumuz, Balaram ve Krishna, ineklere göz kulak olmak için ormana gidecekler' diye düşünerek, iki oğulları için khir, yoğurt üzerinde biriken katı kaymak, lor ve sarı taze tereyağından harikulade bir ziyafet hazırlarlar."

vayasya rakhala-gane, khay rama-krsna-sane,
nace gay ananda-antare
krsnera prasada khay, udara bhoriya jay,
'ara deo' 'ara deo' kare

"Sığırtmaç oğlanların hepsi Balaram ve Krishna ile öğle yemeği yerler ve vecd içinde dans edip şarkı söylerler. Karınları şişene kadar Krishna'nın öğle yemeği artıklarını yerler, ama yine de, 'Bize daha ver! Bize daha ver!' diye bağırırlar."

İşte bu yüzden Krishna bilinci bu kadar çekicidir ve böylesine doyurucudur. Tanrı ve Onun oyunları üzerine o kadar çok bilgi vardır ki! Onun hakkında çok fazla şey bilince Tanrı'yı sevmek kolaydır. Ve "bütün gün arp çalarak cennette oturmak" zorunda kalmayacağınızı, aksine Krishna ve Balaram ve dostlarıyla buna benzer oyunlara katılabileceğinizi keşfedince gerçekten cennete gitmeyi istersiniz!

Ve Balaram, ilk guru, bizi o umut hakkında bilgilendirmeye ve bizi o yaşama — Krishna ve refakatçileriyle ebediyet ve haz yaşamına — hazırlamaya gelir. Lord Balaram'ın Sri Krishna'ya müstesna bir bağlılığı vardır: ağabey olarak Krishna yolunu döşer ve guru olarak bize Krishna yolunu gösterir.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/august4.html
Düzen: iMonk — 28 Ağustos, 2007.