Kalküta, Hindistan — Çarşamba, 1 Ağustos


Guru Purnima

Pazartesi sabahı, 9:30u biraz geçtiğinde, nat mandirde, alt katımdaki kirtan salonunda bir kirtanın başladığını duydum. "Bu tuhaf," diye düşündüm. "Bugün özel bir program olduğundan haberim yoktu... (yine de o sabah daha erken saatlerde nat mandirdeki süslemelere tanık olmuştum).

Vaishnava takvimimize baktım:

30 Ağustos. (Ptesi) Purnima. Srila Sanatan Goswami Prabhu'nun gözden kayboluşu. Chaturmasyanın başlaması (Sri Chaitanya Saraswat Math'da izlendiği şekliyle purnimada başlatılınca).

Birkaç dakika sonra, Siddhanti Maharaj Srila Gurudeva'nın beş dakikaya kadar nat mandire geleceğini duyurmak için koşarak merdivenlerden yukarı çıktı! Çabucak kendime çekidüzen verdim ve tilakımı sürdüm, sonra hızla aşağı indim.

Guru Purnima'yı (Srila Vedavyasa'nın göründüğü günü) kutladığımız ortaya çıktı. Srila Gurudeva (Bengali dilinde) yaklaşık yarım saat konuştu, Srila Sanatan Goswami'nin adından birkaç kere söz etti ama genelde guru ve Vedavyasa hakkında konuştu. Sonra Goswami Maharaj yaklaşık on dakika konuştu, ardından Tirtha Maharaj ve Acharya Maharaj da (Bengali dilinde) konuştular.

Ben geçen sene (yoksa bir önceki yıl mı?) Guru Purnima için Kalküta'daydım ve Srila Gurudeva sabah darshanı sırasında kısaca Srila Vedavyasa'dan bahsetmişti, ama bunun gibi büyük bir program yapmamıştık!

Daha sonra, kocaman bir ziyafet vardı — subji ve kitchuri dolu metal kovalar ve leğenler ve pilavdan dağlar! Yaklaşık elli konuk vardı — prasadam salonunda oturamayacak kadar çok — dolayısıyla prasadam servisi de nat mandirde yapıldı...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Kalküta, Hindistan — Pazartesi, 6 Ağustos

Vaisnava Darshan

Son üç haftadır, Vaisnava Darshan web sitesinin sayfa düzenlemesini yeniden tasarlayarak Nimai Chandra Prabhu ile çalışıyorum.

Eğer bu web sitesini henüz ziyaret etmediyseniz — ki burada Nimai Chandra Prabhu "Srila Gurudeva'nın ve misyonunun video ve resimlerini paylaşıyor," — göz gezdirmek isteyebilirsiniz. Mülakatların, parikramaların, vaazların ve adanmışlarımızın diğer etkinliklerinin videolarına ilaveten, Srila Gurudeva'nın sabah darshanlarının çoğu şimdi yüklenebilir ya da çevrim içi izlenebilir.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/august1.html
Düzen: iMonk — 6 Ağustos, 2007.