Kalküta, Hindistan — Pazar, 2 Eylül


Afrika'ya dönüş

Bu akşam, Güney Afrika'ya, Johannesburg'a uçuyorum. Doğduğum ülkeyi en son ziyaret edişim dört yıldan biraz fazla bir süre önce, gezgin rahip olduktan yaklaşık üç ay sonraydı...

Eski dostum, Premasindhu Prabhu, Johannesburg'un hemen dışında, Lenasia adlı banliyöde, Srila Gurudeva için inşa ettiği güzel Sri Chaitanya Saraswat Ashram'da bir süre kalmam için beni davet etti.

Srila Gurudeva, Premasindhu Prabhu'ya daha önce yazdığı bir mektupta, "eğer Sripad Akinchan Maharaj'ı benim temsilcim olarak Güney Afrika'ya, özellikle de sizin Lenasia'daki Sri Chaitanya Saraswat Ashram'ınıza... orada bir süre kalması ve hatta yörenin devoteelerine sürekli rehberlikte bulunmak üzere orada yerleşmesi için getirebilirseniz çok mutlu olacağım," diye yazmıştı.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Dubai, BAE / Johannesburg, GA — Pazartesi, 3 Eylül

Dubai'den Johannesburg'a

Dubai gece çok daha büyük görünüyor. Gece yarısından az önce Basra Körfezi hava limanına doğru alçalırken, ışıklar göz alabildiğine yayılıyor. (Belki de gerçekten Las Vegas kadar göz kamaştırıcıdır.)

Johannesburg'a uçuşum bir saat gecikmeli, dolayısıyla bu Birleşik Arap Emirlikleri şehrinde altı saatlik bir konaklamam var. Afrika'nın doğu kıyısını kateden uçuş olaysız geçiyor ve 11:30 da Johannesburg'a varıyorum.

Premasindhu Prabhu, Dilip ve Sarisha beni Johannesburg'daki Oliver Tambo (önceden Jan Smuts) hava limanında karşılıyorlar. Belli ki sabahın erken saatinde daha fazla devotee geldi çünkü tarifeye göre Dubai'den 4:30 da ayrılacak olan uçağımın o saatte Güney Afrika'ya varacağını düşündüler...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Johannesburg, Güney Afrika — Salı, 4 Eylül

Sri Krishna Janmastami

Burada, Lenasia Sri Chaitanya Saraswat Ashram'daki Sri Krishna Janmastami programına — Lord Krishna'nın zuhurunun kutlanmasına — yaklaşık altmış devotee ve konuk katıldı.

Onca tanıdık ve dost yüzü görmek çok hoş: Premasindhu Prabhu ve ailesi, Mathuravasani Devi Dasi, Lokanath Prabhu, Mukunda Prabhu, Yogendra Prabhu ve Kanchana Devi Dasi, her zaman coşku dolu olan tapınak-programı koordinatörümüz Krishna Kinkar Prabhu ve eşi Krishna Nandini Devi Dasi, Krishnadas Prabhu ve Sundaribala Devi Dasi, Mirdal Krishna Prabhu ve üç oğlu, Kamala Krishna Prabhu, Charu Krishna Prabhu ve Prahlad Krishna Prabhu, ayrıca Krishna Kali Devi Dasi, Nilanayani Devi Dasi ve dün gece otobüsle Durban'dan gelen Shyamali Devi Dasi.

Akşam programına saat yedideki arati ile başlıyoruz ve birkaç kirtandan sonra tapınak başkanı, Premasindhu Prabhu, beni konuklara takdim ediyor. Bhagavad Gita'dan Krishna'nın bu dünyadaki görünüşünün nedenlerini açıklayan birkaç ayet okuyorum, ardından da şu ayetin Sripad Goswami Maharaj'dan duyduğum devrimci açıklamasını yapıyorum:

janma karma ca me divyam / evam yo vetti tattvatah
tyaktva deham punar janma / naiti mam eti so 'rjuna

Bhagavad Gita'da (4:9) Krishna diyor ki, eğer bizler Onun doğumunun ve oyunlarının aşkın yapısını (janma karma ca me divyam) gerçekten anlarsak (evam yo vetti tattvatah), bilincimiz bu yanılgı boyutundan azat edilirken (punar janma naiti) ve Onun içinde yaşadığı aşkın gerçeklik dünyasına götürülürken (mam eti so), bizi bu bedenlere zincirleyen sahte ego eriyip yok olur (tyaktva deham).

Bu ayetin ima ettiği devrimci ifadeye göre bu yanılgı dünyasından özgür olmak için (punar janma naiti) fiziksel olarak ölmeyi beklemek zorunda değiliz (tyaktva deham), bilincimiz biz bu bedende yaşarken bile özgürlüğe kavuşabilir!

"Bu maddesel dünyada yeniden doğum almak", tam olarak ne demek? Aslında bu, bir yanılgı dünyasında yaşamak demek: yanlış algılayarak bedeni (deham) özbenlik sanmak demek. Krishna'nın doğumunun ve oyunlarının ilahî yapısını gerçekten anlayınca, artık kendimizi bu bedenlerle özdeşleştirmeyiz (tyaktva deham), çünkü artık mayanın yanıltıcı enerjisi altında hareket etmek ve eylemde bulunmak (punar janma naiti) yerine Krishna'nın kişisel yönetimi altında oluruz (mam eti so).

Srila Rupa Goswami bunu Adanmışlık Nektarı'nda — The Nectar of Devotion kanıtlıyor:

iha yasya harer dasye / karmana manasa gira
nikhilasv apy avasthasu / jivan-muktah sa ucyate

Hatta bu maddesel dünyada fiziksel bedenlerle kısıtlanmışken bile (nikhilasv apy avasthasu), eğer bedenimizi, zihnimizi ve sözlerimizi (karmana manasa gira) her zaman Lord'un müstesna hizmetinde (iha yasya harer dasye) kullanırsak bu maddesel ortamdan kurtulmuş olduğumuz farzedilir (jivan-muktah sa ucyate), çünkü bilincimiz artık mayadan yani yanılgıdan etkilenmez.

Ne zaman ki sahte ego, ya da kendimizi bedenlerimizle özdeşleştirmek olan yanlış eğilim tamamen eriyip yok olunca (tyaktva deham), bir daha asla bu türlü bir yanlış algılama altında uğraş vermeyiz (punar janma naiti) çünkü artık her şeyi aşkın, Krishna bilinçli perspektiften görürüz (mam eti so).

Srila Guru Maharaj "yaşamak için öl" demekle bunu kastediyor. Aşkın dünyada ebediyen Krishna ile beraber yaşayabilmek için önce (mam eti so) olduğumuz gibi ölmek zorundayız (tyaktva deham) veya bilincimizi bu geçici, yanılgı dolu dünyadan tam anlamıyla çekmeliyiz (punar janma naiti).

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/september1.html
Düzen: iMonk — 4 Eylül, 2007.