Johannesburg, Güney Afrika — Cuma, 14 Eylül


Zikir

Burada Lenasia'daki Sri Chaitanya Saraswat Ashram'da ilk iki hafta boyunca, bize tavsiye edilmiş olan tur miktarını her gün japa malamız üzerinde zirketmeye çalışmamızın bizim için ne kadar önemli olduğunu vurgulayıp durdum. Buradaki devoteelerin çoğu başından beri şunu sordular: "Kutsal Adı nasıl zikretmeliyiz? Maha-mantrayı zikrederken ne düşünmeliyiz?"

Sri Krishna'yı — Güzel Gerçeği Arayış'ta (The Search For Sri Krishna — Reality the Beautiful) Srila Sridhar Maharaj, Krishna'nın Kutsal Adını zikrederken ne tür zihniyete ve hizmet ruhuna sahip olmamız gerektiği ile ilgili kapsamlı bir açıklama yapıyor, ama ben geçenlerde, Adanmışlık Bekçisinin Vaazları III (Sermons of the Guardian of Devotion III) adlı kitaptaki şu pasajdan çok büyük teselli, umut ve cesaret aldım:

"Sıkıntıdayım ve bu benim bütün dertlerimi gerçek anlamda giderecek. [Maha-mantra zikretmek] şu anda deneyimlediğim bütün dertlere ve gelecekteki muhtemel deneyimlerime bir son verecek. Ben kendi gerçek içsel çıkarını arayan samimi, güvenilir bir öğrenciyim. Kendi özbenliğime sadık olmalıyım. Burada bu dünyada huzursuz olduğumu ve 'yuvanın rahatlığını' aramam gerektiğini hissediyorum. Eğer samimi isem, biliyorum ki ileriye giden yol bana açık olacak ve biliyorum ki bu zor birşey değil: Yüce Tanrı'nın ses yönünde mevcut."

Ses çok uzaklardan, gözün görebileceğinin çok ötesinden haber taşır, dolayısıyla "yeni başlayan biri için, o kulak deneyimi büyük birşeydir." Srila Guru Maharaj bizleri "İlahi Ses'ten yararlanma" konusunda yüreklendiriyor çünkü "o yeni başlayanların kolayca yaklaşabileceği birşey."

Kuşkusuz, "İlahi Ses'ten yararlanma" demek, "Kutsal Ad tarafından bize sunulan fırsatı iyi kullanmak" demektir, "maha-mantrayı kendi bencil çıkarımız için sömürmek ya da hak etmediği şekilde kullanmak" demek değil!

İnancımız şöyle olmalıdır, "Eğer bunu yaparsam, eğer bu sankirtana katılırsam, o zaman her şey gerçekleşecek". Ve Srila Guru Maharaj bize şu sözü veriyor, "eğer Yüce Tanrı'nın ses yönü ile işbirliği yaparsak, Sonsuz'un başka pek çok yönü bize yardıma gelecek... eğer inancımız kalpten ve samimi ise."

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/september2.html
Düzen: iMonk — 14 Eylül, 2007.