Blog Banner [24k]
 
Pazartesi, 14 Nisan, 2003

Krishna Bilinçli Soru Cevap
Bilmek, sevmek ve hizmet etmek

Akşam dersinde, Rus adanmışlardan biri bana gençliğimde Tanrı'ya karşı büyük ilgim olup olmadığını soruyor. Kibirli izlenimi yaratmayı göze alarak, evet demek zorundayım.


Annem bize erken yaşta dua etmeyi ve belli duaları tekrarlamayı öğreten sadık bir Katolikti. Bizi her Pazar kiliseye, hafta içinde de özel duaya götürdü. Cumartesi günleri, hep birlikte günah çıkartmaya giderdik. Çok hoşuma giderdi; altı yaşında papaz yardımcısı oldum.

Haftada iki kere sorulu cevaplı derslere katıldım. Mavi soru cevap kitabımı ve kitaptaki ilk iki soruyu hâlâ hatırlarım:

S: Beni kim yaptı?

C: Beni Tanrı yaptı.

S: Tanrı beni neden yaptı?

C: Tanrı beni Onu tanımam için, Onu sevmem için, bu dünyada ve bir sonrakinde ebediyen Ona hizmet etmem için yaptı.

Bu ne harikaydı. Tanrı'yı sevmek için çok çaba harcadım. Ona hizmet etmeyi çok istedim...

İncili pek çok kez okudum, mahalle papazımıza pek çok soru sordum, ama heyhat, gökyüzünde yaşayan yardımsever yaşlı adam dışında Tanrı hakkında fazla bilgi bulamadım... ve ne kadar çaba sarfettiysem, onu gerçekten de sevemedim...

Dolayısıyla, on altı yaşıma gelince, hayal kırıklığı içinde, Katolik Kilisesini terk ettim.

Krishna bilinci ile ilk kez bağlantı kurunca, sevinç doldum. Burada Tanrı hakkında çok fazla bilgi vardı: Kim olduğu, adı, formu, akrabaları, arkadaşları, oyunları...

Bir kere Tanrı'nın kim olduğunu bilince, elinizde olmadan Onu seversiniz (Krishna, "Herşeyi Cezbeden" demektir). Ve Onu sevince, doğal olarak Ona hizmet etmek istersiniz. Bu öylesine Krishna bilincine has ki! Tanrı beni neden yaptı? Tanrı beni Onu tanımam için, Onu sevmem için, bu dünyada ve bir sonrakinde ebediyen Ona hizmet etmem için yaptı.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi

   
Previous [2k] Next [2k]


  Vaishnava Tilak [4k]
URL: http://www.imonk.net/turkish/03/04/14.html
Düzen: iMonk — 14 Nisan, 2003.