Blog Banner [24k]
 
Pazar, 20 Nisan, 2003

Tomsk'a yolculuk
Kış mevsiminin inziva yerini gözlerken

Sabah erken, arabayla kuzey doğuya, Rusya'nın ortasında, yarım milyon nüfusuyla bir nehir limanı ve endüstri merkezi olan Tomsk'a giderken Novosibirsk'in kuzey sınırındaki Ob nehrini geçiyoruz.

Hava düne göre biraz daha soğuk, ama yine de oldukça ılık. Kış yenilgiye uğradı ve kendisi de bunun farkında. Bu yarım gönüllü gayret kimseyi kandırmıyor.

Kışla ilgili olarak gördüğümüz işaretler, sadece sınırlı sayıdaki sevimsiz ve dar buz ve kar alanlarıdır. Kış, oradan güneşe meydan okurcasına kar savurarak, ve somurtarak, güneş ışınlarının giderek artan sıcaklığının henüz işleyemediği o tek yere: ormanların karanlık geçitlerine sokulur.

Kış orada, yaralarını yalayıp ve ağaçların arasından kötü niyetle, uğursuzca bakıp uygun zamanı bekleyerek iyileşmeye razı olacak: o, geçmiş deneyimden bilir ki, güneş bir kez böğrünün Oğlak Dönencesine maruz kaldığını fark etmeye görsün ve desteklemek için hızla güneye gitsin, geçici olarak kaybettiği toprağı yeniden ele geçirmek için bütün şiddetiyle ortaya çıkacak...

Binyıllardır süregelen sür git bir meydan savaşı bu: Kış eski güzel günlere, gezegeni bütünüyle zaptettiği, soğuk bedeniyle baskı altında tuttuğu, hayal meyal anımsanan Buz çağına özlem duyar... Belki seneye...

Öğle vaktinden az sonra Tomsk'a varıyoruz ve Naradeva Prabhu'nun apartman dairesine gidiyoruz. Duş alıyoruz ve birşeyler yiyoruz.

Saat üçte Tomsk şehir merkezindeki Aelita Tiyatrosuna gidiyoruz, orada Rus TV istasyonu "Açık TV" Goswami Maharaj'la "İyi Haber" adlı programları için mülakat yapıyor.

Saat dörtte "Bilincin Öznel Evrimi" ile ilgili birşeyler duymak için gelmiş olan yaklaşık 120 kişiye hitap ediyoruz.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi

   
Previous [2k] Next [2k]


  Vaishnava Tilak [4k]
URL: http://www.imonk.net/turkish/03/04/20.html
Düzen: iMonk — 20 Nisan, 2003.