San Jose, Kaliforniya — 14 Şubat, Cumartesi


Kirtanın perde açıcısı

Bugün param-gurumun (guru'nun gurusu), Kutsal Lütufları Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur Prabhupad'ın görünüm yıldönümü.

On beş yıl önce Soquel'de yeni sahip olunan Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'daki tüyleri yeni yeni çıkmakta olan Vaishnava topluluğu için benden aylık bir bülten düzenlemem ve yayınlamam istendi. İlk Vaishnava Seva haber bülteni, bu günün yıldönümünde (1994 yılı ay takvimine göre 1 Mart), şu başyazı ile yayınlandı:

Davul çalmaya devam ediyor!

Bugün, büyükbaba gurumuz olan Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un — brihad mridanga'nın o yüce ve hünerli davulcusunun — uğurlu görünüm gününde bu ufak ve eğreti davulu oluşturduk, duamız, senin gibi bir Vaishnava'nın, başlarımıza vurarak bizleri kutsaması ve böylece küçük mridangmızdan yayılan sesin her baskıyla daha tatlı olmasıdır.

Bizlerin enstrümanı ikiyüzlü ve vurdumduymaz olduğundan çok da cazip bir enstrüman değil, farkındayız, yine de bizi şekillendirmek için istediğin gibi vur diye dua ediyoruz. Eğer bu enstrümanı orkestranda kullanarak bize merhametini gösterme nezaketinde bulunursan, ondan gelen sesler birbirini izleyen her baskıda daha tatlı, daha güçlü ve daha kararlı olacak ve bizler sana daha iyi hizmet edebileceğiz. Hizmet etmeye kalkıştığımız Vaishnava'ların desteği olmadan, umudumuz olmaz, çünkü yapımız gereği sadece davulcunun tepemizdeki vuruşlarını yankılandırabiliriz — dışarıda ise maddesel varoluşun yüceltilmesini desteklemek adına davul çalan başka başka o kadar çok davulcu var ki!

Bu yüzden senin kirtanında kullanılma fırsatı elde etmek için yalvarıyoruz, çünkü başlarımızın üzerindeki vuruşlar, bizleri hiç durmadan başka yöne cezbeden diğer baştan çıkarıcı seslere karşı, elbette kulaklarımızı tıkayacaktır.

Sana hizmet ederek, önce bizden çıkarmamızı talep ettiğin sesleri sadece deneme şeklinde yankılandırarak, belki bir gün çoşku dolu kirtanına gerçekten cezbolma ve onu takdir etme konusunda gelişebiliriz ve sen hepimize yuvaya dönüşün, Tanrı katına dönüşün uzun yürüyüşünde öncülük ederken, diğerleriyle birlikte elimizde olmadan sürüklenip gidebiliriz.

Bültenin ilk sayfası bu yeni spiritüel yardım projesinin kapsayıcı, toplumsal yapısını vurguluyordu:

Yalnız değilsiniz

Vaishnava Seva sizlerin San Francisco Bay Area'da bulunan adanmış dostlarınızla bağlantı içinde olmanızı sağlamaya çalışacak ve bir "camia" duygusu yaratacaktır.

Bazen kendimizi dünyada yapayalnız, mayaya karşı savaşımızda çaresiz hissederiz, ama Srila Guru Maharaj'ın Sri Guru ve Lütfu (Sri Guru and His Grace) adlı kitabında dediği gibi: "Çalışmakta olan başkaları da var ve onları fiziksel olarak görmesek ve onlarla beraber olmasak bile onların ideali bizlere ilham verecek. Bu görünmeyen adanmışların ilhamı bizim yol paramız olacak. Yolculuğumuza devam etmek için onlar bize ilham verecek."

Bu bülten "görünmeyen" bütün o adanmışları görünür kılmaya çalışacak ve onlara hizmetlerinde yardımcı olmanız için fırsat verecektir.

Bir yıl sonra Vaishnava Seva'nın teşvik etmeye çalıştığı, henüz etkinleşmemiş olan adanmışlık camiası,

...Kaliforniya Bay Area'da bulunan adanmışları genelde Vaishnava'lara ve özel olarak da Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'a hizmet fırsatlarından haberdar etmek ve adanmışların görüş ve farkındalıklarını ifade edebilecekleri bir forum sağlamak için...

bültenin 1995 yılında Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram ve Sri Chaitanya Saraswat Math için hazırlanan ve o zamanlar Dünya Çapında Web harikası olan ilk web sayfalarını yayınlamasıyla birlikte, brihad mridangadan (matbaa) maha brihad mridangaya (internet) geçiş yapınca, katlanarak büyüdü.

Dileriz Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur Prabhupad, dünya çapındaki kirtanında mridangayı tevazuyla çalmaya çalışmamız için bizlere ilham vermeye devam eder...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/09/february2.html
Düzen: iMonk — 14 Şubat, 2009.