Blog Banner [24k]
 
Pazartesi, 17 Mart, 2003

Kırk Beş Dakika
Dham'da her şey hızlı gelişiyor!

Bugün acelem var; Sripad Bhakti Sudhir Goswami'ye Moskova, St. Petersburg, Smolensk, Sibirya ve Ukrayna vaaz turlarında eşlik edebilmek için Rusya vizesi almaya çalışmak zorundayım ve yarınki büyük Gaura Purnima festivaline hazırlanmak için bu akşam Nabadwip'teki Sri Chaitanya Saraswat Math'a gitmeliyim...

Yerli devoteelerden biri olan çevirmenim ve rehberim Arun Krishna Prabhu ile Rusya elçiliğini bulmaya çalışmak için bir taksiye biniyorum. Birkaç saat arabayla dolaştıktan sonra ve yaklaşık on iki kere yol sorduktan sonra, sonunda elçiliğe varıyoruz.

Rus konsolosu çok terbiyeli ama bana vize veremeyeceğini söylüyor çünkü Rusya'dan davetiye yok. Taksiyi savıyoruz ve Math'a Metroyla dönüyoruz.

Durumu bildirmek için (Nabadwip'deki) Goswami Maharaj'a telefon ediyorum. Taksiyle Nabadwip'e gelmemi söylüyor; Avadhut Maharaj Kolkata'ya bir davetiye gönderilmesi için düzenlemeler yapacak.

Bir miktar prasadam yiyoruz ve ayrılmadan hemen önce kahverengi kağıda sarılı, onlu paketler halinde bir kitap yığını dikkatimi çekiyor. Bir paket açık ve sanki Bhagavat Darshan—Spekülasyon Değil Vahiy (Bhagavat Darshan—Revelation Not Speculation) adlı kitaba benziyor — ta kendisi!

Srila Govinda Maharaj'ı sevindirmek için son üç aydır Srutasrava Prabhu ve benim yayınlamaya çalıştığımız kitap bu. Baskı makinasıyla ilgili sayısız gecikmeler oldu. Srutasrava Prabhu bu kitabı Kutsal Lütuflarına Aralık ayında gerçekleşen Vyasa Puja'sı vesilesiyle sunmayı planlamıştı.

İki ay önce yine baskı makinasında gecikme oldu, Srutasrava Prabhu şakayla karışık Gaura Purnima'ya kadar hazır olacağını umduğunu söylemişti. Şimdi öyle görünüyor ki kitabı Srila Govinda Maharaj'a Gaura Purnima arifesinde sunma olanağına kavuşacağım...

Taksinin Nabadwip'e varması üç saatten biraz fazla sürüyor ve oraya ulaştığımızda yollar hacılarla dolu; tren istasyonundan Math'a gelmek arabayla on beş dakika alıyor.

Akşam 7:45 de Mahananda Prabhu beni Srila Govinda Maharaj'a götürüyor. Orada hazır bulunan kıdemli sannyasilere: Goswami Maharaj, Janardan Maharaj, Ashram Maharaj, Giri Maharaj ve Avadhut Maharaj'a dandavatlarımı ve tevazulu saygılarımı sunuyorum. Srila Govinda Maharaj beni görünce seviniyor ve ben şunları söyleyince daha da seviniyor:

"Srutasrava Prabhu adına size, Bhagavat Darshan—Spekülasyon Değil Vahiy adlı bu kitabı sunmak istiyorum."

Kitabın sayfalarını çevirirken, "kitap almaktan her zaman mutlu oluyorum," diyor ve yayının güzelliği ve niteliğinden söz ediyor.

Tam o sırada telefon çalıyor. Srila Govinda Maharaj cevap veriyor, bir süre konuştuktan sonra telefonu bırakıyor ve şöyle diyor:

"Şimdi yapılabilir." Görünen o ki, Ananga Krishna Prabhu'ya sannyas vermesi için yol açık.

Arkamda oturan Goswami Maharaj hepten heyecanlanıyor ve şöyle diyor, "Maharaj, her zaman ikili sannyas verirsiniz."

Aynı şekilde heyecanlı olan Janardan Maharaj yanıma oturuyor, yüzüme bakıyor, yaramazca gülümsüyor ve şöyle diyor, "Evet ama onun talep etmesi gerekir."

Srila Govinda Maharaj, mutlu bir şekilde şu ezgiyi okuyor:

   etam sa asthaya paratma-nistam
   adhyasitam purvatamair maharsibhih
   aham tarisyami duranta-param
   tamo mukundanghri-nisevayaiva

"Ben Krishna'nın lotus ayaklarına hizmet etmeye kesin kararlılıkla odaklanarak, ele geçmez cehalet okyanusunu aşacağım. Bu yol, Lord'a kesin adanmışlıkla odaklanan önceki acharyalar tarafından onaylandı."

Sonra, zaman hızlandıkça etraftaki şeyler bulanıklaşmaya başladı, sanki zaman kumaşı uzamış ya da değişik birşeyler olmuştu... Paramahamsa Maharaj'ın iki danda hazırladığını, Avadhut Maharaj'ın iki takım kumaş sağladığını, Gaura Purnima ertesi gerçekleşen ateş yajnasını hayal meyal hatırlıyorum ve bildiğim bir sonraki şey, Bhakti Kanan Giri Maharaj'ın bana gülümsemesi ve sözleri:

"Demek ki karar verildi. Yarından sonra sannyas alacaksın!"

Saatime bakıyorum: daha akşam 8:30. Math'a varışımdan kırk beş dakika sonra sannyas almam için bütün hazırlıklar tamam!

Dham'da her şey oldukça hızlı gelişiyor...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi

   
Onceki [2k] Sonraki [2k]


  Vaishnava Tilak [4k]
URL: http://www.imonk.net/turkish/03/03/17.html
Düzen: iMonk — 17 Mart, 2003.