Blog Banner [24k]
 
2 Nisan, Çarşamba, 2003

İnternette Açık Oturum
Kim cevap verecek?

Sabah darshanında, adanmışlardan biri Srila Gurudeva'ya kendisinin ve bir diğer adanmışın internette oluşturduğu açık oturumdan söz ediyor. Açık oturumun nasıl işlediğini, adanmışların birbirleriyle somut bağlantı kurmalarının, konuşmalarının, soru sormalarının vb. ne türlü bir fırsat olduğunu açıklıyor.

Srila Govinda Maharaj: Sorulara kim cevap verecek? Bunu bilmek gerekir.

Adanmış: Açık oturumdaki herhangi bir kişi cevaplayabilir...

Srila Govinda Maharaj: Bu iyi değil. Eğer bu tür soruları Goswami Maharaj gibi biri cevaplarsa, o zaman sorun yok. Ama eğer her önüne gelen cevap verirse, bu iyi değil.

Adanmış: Açık oturum iyi çünkü dünyanın dört bir yanından adanmışlar internette birbirleriyle bağlantı kurma şansı elde edebilirler.

Srila Govinda Maharaj: Bu iyi, ama sorular her önüne gelen tarafından değil Goswami Maharaj ya da Janardan Maharaj gibi yetkili kişiler tarafından cevaplandırılmalı.

Adanmış: Bu açık oturumla pek çok adanmışa yardım edildi. Açık oturum moderator denetiminde, dolayısıyla belli bir standart ve tutum korunuyor.

Ben: İster moderatörlü olsun ister moderatörsüz, Srila Gurudeva demokratik biçimdeki bu soru cevaplama ve tavsiyede bulunma sisteminin iyi birşey olmadığını söylüyor. Bir kişi bir soru sorduğu zaman, cevabın bu tür soruları yanıtlama konusunda ehil ve yetkili birinden gelmesi gerekir. Ben ciddi bir soru sorsam, Bhakta Hasan veya Bhakta Hüseyin de cevap verse, onların cevaplarına niye bel bağlayayım ki? Onların kim olduğunu, gurularının kim olduğunu ve Krishna bilinci anlayışlarının ne olduğunu bilene kadar, cevaplarının hiçbir değeri yoktur ve, aslına bakılırsa, zararlı bile olabilir.

Adanmış: Ama Maharaj, başlamadan önce size, adanmışların internet üzerinden bağlantı kurmaları için bu açık oturumu oluşturmanın doğru olup olmadığını sordum, siz de evet dediniz.

Srila Govinda Maharaj: Benim İngilizcem çok iyi değil. Şimdi sonuçlarını gördüğüme göre, bunun iyi birşey olmadığını düşünüyorum.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi

   
Previous [2k] Next [2k]


  Vaishnava Tilak [4k]
URL: http://www.imonk.net/turkish/03/04/02.html
Düzen: iMonk — 2 Nisan, 2003.