Archive [2k]
Letters [2k]
Bio/Info [2k]
 
Cumartesi, 10 Mayıs, 2003

Ruhanî Kuş

Sığırcığın en büyük şansı

Son birkaç sabahtır mangala aratiye geldiğini fark ettiğim bir kuş var — bir Hint sığırcığı. Burada ona Hint sığırcığı dendiğini sanmıyorum, ama Güney Afrika'da bu adla bildiğim kuşla aynı kuş: onu koyu kahverengi tüylerinden ve sarı gagasından tanıyorum.

Tahminim o ki o kuş (büyüdüğüm yer olan) Natal eyaletinde Güney Afrikalılar tarafından o ünvanla biliniyor, çünkü büyük bir ihtimalle, oradaki şeker kamışı plantasyonlarında yaşamak ve çalışmak üzere mukaveleli Hintli işçi getiren çok sayıda gemilerden biriyle geldi.

1860'lı yıllarda, düşük ücret, oda ve yatacak yer karşılığında binlerce Hintli ve Tamil şu kadar yıl boyunca şeker kamışı plantasyonlarında çalışmak üzere Hindistan'dan (o zamanki) İngiliz kolonisi Natal'e gelmişlerdi...

Her neyse, bu sözü edilen kuş oldukça yüzsüz ve yürekli. Bana en sevdiğim okul şiirlerinden, Richard Harris Barham'ın Rheims'in Küçük Kargası (The Jackdaw of Rheims) adlı şiirdeki kaygısız kuşu hatırlatıyor.

Sığırcık, küçük karga kadar tasasız olmasa bile, yine de cesurca tam gözünüzün içine bakıyor, sanki buranın efendisi gibi kasıla kasıla geziniyor ve tapınakla nat-mandir arasında oradan oraya hoplayıp duruyor, aynı şiirdeki benzeri gibi:

İçeri dışarı    Rengarenk kargaşada
Hopladı durdu o küçük karga;
Panayırda köpek gibi,    Bir oraya bir buraya...

Bugün biz tapınağın çevresinde yürürken kasıla kasıla dosdoğru nat-mandire daldı ve biz tekrar nat-mandire girince bir an için içerde mahsur kaldı, ama açık kapıdan uçup gitmeden önce başlarımızın üzerinde, sonra balkondaki guru paramparamızın resimlerinin çevresinde uçtu.

Tamam, biliyorum muhtemelen şöyle düşünüyorsunuz: "Neden bu kadar çok ilgiyi arati yerine o budala kuşa gösteriyor?" :-) Haydi, anlatayım:

Bir keresinde, Srila Gurudeva, kişinin nasıl ajnata sukriti topladığını — bilmeden nasıl hayırlı faaliyetlerle uğraştığını — anlatırken, bir kuşun bir tapınağın üzerinde nasıl dairesel bir şekilde uçabileceğini ve böylece bilmeden, kazara, deity ve/veya tulasi devi çevresinde yürümek olan ruhani faaliyeti yerine getirebileceği örneğini verdi.

Hindistan'da doğum alan canlı varlıklar ne şanslılar! O düzeysiz sığırcık ne şanslı! Srila Gurudeva ve deitynin darshanını elde ediyor, tapınakta yerde bulduğu prasadam kırıntılarını gagalıyor, tapınağın çevresinde uçuyor — yaşamını bilmeden hayırlı, olumlu eylemlerle dolduruyor...

Gerçekten de, kara karga sırf suçlarını itiraf ettiği için "Jim Crow adıyla kutsanarak" öldükten sonra nasıl bir aziz olduysa, sanırım bu övgüye değer sığırcık da ruhani faaliyetleri nedeniyle ruhani gökte çok daha yukarılara uçacak...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


   
Rev [1k] Fwd [1k]


  iMonk Tilak [4k] URL: http://www.imonk.net/turkish/03/05/10.html
Düzen: iMonk — 10 Mayıs, 2003.