Archive [2k]
Letters [2k]
Bio/Info [2k]
 

Salı, 20 Mayıs, 2003

Kolkata, Batı Bengal, Hindistan.

Sıcağı Ensede Hissederken

Doluya tutulmamak...

Bu sabah kendimi daha iyi hissediyorum; son birkaç gündür hissettiğim kadar uyuşuk değilim. Saat dörtte kalkıyorum ve mangala aratiye katılıyorum.

Srila Gurudeva'yı iki gündür görmedim, bu nedenle mangala aratiden sonra yukarıya onu görmeye gidiyorum, ama odasından çıkmamış. Bu sabah darshan olmayacağı bildiriliyor.

Günün ilerleyen saatlerinde yukarıya gidip dandavatlarımı sunuyorum. Sağlığımın nasıl olduğunu soruyor, ben de kendimi çok daha iyi hissettiğimi ve sadece sıcaktan azıcık muztarip olduğumu sandığımı söylüyorum.

Bana Goswami Maharaj'ın odasının yanındaki boş odayı kullanmamı öneriyor. Bu odalar havalandırma yapılan darshan salonuna açıldığı için çok daha serinler.

Ben, "Evet, Maharaj," diyorum, çünkü onun cömert önerisini geri çevirmek istemiyorum, ama aynı zamanda da gurudevamın bu denli yakınında yaşamayı gerçekten de istemiyorum. Bunun sonu, her türden saygısızlığa neden olmama varır.

Govinda Maharaj'ın kaldığı yerin kapısındayken Goswami Maharaj'ın yaptığı uyarının bilincindeyim: "Biz bir Paramahamsa Vaishnava'nın oyunlarına katılma ayrıcalığına sahibiz. Onun gördüğünü gördüğümüzü sanma hatasına düşmemeliyiz."

Öğle yemeğinden sonra, odasına çekilmeden az önce, Srila Gurudeva şöyle diyor, "Söyleyin bakalım, Maharaj, gelip bu odada kalacak mısınız?"

Ellerimi bitiştiriyorum ve şöyle diyorum: "Maharaj, şimdi bulunduğum yerde kalmamın benim için daha iyi olacağını düşünüyorum. Burada, gurudevanın bu denli yakınında yaşamanın ateşi odamdaki sıcaklıktan çok daha yoğun olacaktır."

Gülümsüyor, başını sallıyor ve şöyle diyor, "Nasıl isterseniz, Maharaj."

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi

   
Rev [1k] Fwd [1k]


  iMonk Tilak [4k] URL: http://www.imonk.net/turkish/03/05/20.html
Düzen: iMonk — 20 Mayıs, 2003.