Archive [2k]
Letters [2k]
Bio/Info [2k]
 

Çarşamba, 23 Temmuz, 2003

Ankara, Türkiye

Neşeyle Uyanış

Yoga Merkezindeki sabahlar

Çocukken Güney Afrika'da, doğduğum yer olan Fascadale'deki bir çiftlikte yaşarken, sabah güneş doğmadan hemen önce küçük kulübemizi çevreleyen yüksek okaliptüs ağaçlarındaki güvercinlerin guguk sesleriyle, annemin ve büyük annemin siyah odun sobasında (lapa, tost ve çaydan oluşan) kahvaltı hazırlamak üzere mutfaktan gelen telaşlı koşuşturmalarıyla uyanırdım.

Sabahın erken saatlerindeki bu sesler hoşuma giderdi: mırıltı halindeki konuşmalar, kapların ve tabakların hafif çınlamaları, mutfak kapısından yayılan aydınlık, o karanlık çiftlik evinde yalnız başıma olmadığımı kanıtlarcasına uyum içindeydiler.

O neşe dolu sabahların anısını burada Ankara'da, Sri Govinda Math Yoga Merkezinde yeniden sevgiyle hatırlıyorum. Her sabah beşten az önce, yine güvercin sesi ile, fısıltılı konuşmalarla ve bitişikteki mutfaktan yayılan tabak çanak seslerinin sessiz çınlamalarıyla uyandırılıyorum.

Yalnız bu defa, Rukmini Devi Dasi ve Navagauri Devi Dasi yan taraftaki mutfakta koşuşturup, bütün devoteeler için telaşla kahvaltı hazırlamaktalar, guguk sesi ise Rukmini'nin evcil güvercininden, odaların ortak balkonunda gezinen Kuşul'dan geliyor.

Rukmini Devi Dasi, Yoga Merkezi'nin herşeyden sorumlu yöneticisi, mükemmel bir aşçı ve her iyi anne gibi bizi yakından izliyor ve ne ikram ediyorsa, bir porsiyon daha almamız için bizlere yalvarıyor.

Kahvaltı sırasında mutfaktan gelen gürültü için özür diliyor ve ben de onun bütün o nefis çeşitlerinin hakkını daha fazla veremediğim için özür diliyorum.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi

   
Rev [1k] Fwd [1k]


  iMonk Tilak [4k] URL: http://www.imonk.net/turkish/03/07/23.html
Düzen: iMonk — 23 Temmuz, 2003.