Archive [2k]
Letters [2k]
Bio/Info [2k]
 

Cumartesi, 26 Temmuz, 2003

Ankara, Türkiye

Daha Fazla İnisiasyon

Ve bazı alışılmadık sorular

Paramahamsa Maharaj Srila Gurudeva adına, sınır tanımadan ritvik inisiasyon verirken, dün gün boyunca ve bugün, Sri Govinda Math Yoga Merkezine gelip giden sürekli bir insan seli oluştu.

İnisiasyon için kuyruğa giren insan seli koridora taşarken, içlerinden bazı samimi arayışçılar bazı son dakika sorularıyla geldiler ve Ramaray Prabhu (Yoga Merkezi'nin yöneticisi) ile ben yanıtlamaya çalıştık.

Türkiye neredeyse tamamen Müslüman bir ülke olduğu için, buradaki Krishna misyonumuz Ramaray Prabhu'nun kalkanı altında ister istemez yavaş ilerliyor ve hatha yoga ve meditasyon dersleri aracılığı ile sunuluyor, dolayısıyla sorular Batıda sorulan tipik sorulardan nispeten farklı.

"Japamı yaparken chakraların ksetramlarını hissediyorum, örneğin sahasrara, anahata ve ajna, ama bazen svadishtana ve manipura da çok güçlü hissediliyor. Farklı chakraları hissetme konusunda kendime izin vermem normal mi, yoksa tek bir chakraya mı konsantre olmalıyım?"

"İyi Müslümanlar ve Kuran'a inananlar olarak, yaşam boyu Tanrı'nın formsuz olduğu öğretildi. Şimdi, Krishna bilincinde, Tanrı'nın gerçekten de forma sahip olduğunu duyuyoruz. Krishna için bir form mu hayal etmeliyiz?"

Srimati Priya Devi Dasi (Ramaray'ın eşi), Radhika Devi Dasi (Ramaray'ın kızı), Panibhusan Prabhu (tapu görevlisi), Vishaka Devi Dasi (Psikiyatrist) ve Nanda Priya Devi Dasi (üniversite yıllarında bir eylemci) Srila Govinda Maharaj'ın en yeni öğrencileri arasındalar.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi

   
Rev [1k] Fwd [1k]


  iMonk Tilak [4k] URL: http://www.imonk.net/turkish/03/07/26.html
Düzen: iMonk — 26 Temmuz, 2003.