Arşiv [2k]
Mektuplar [2k]
Yazar/Info [2k]
 

Pazartesi, 15 Eylül, 2003

Vrindavan, Uttar Pradesh, Hindistan

Göz Egzersizi

Aşkın antrenman

Etrafımız pek çok tapınak ve deity ile (Radha Damodar, Radha Madana Mohan) ve de samadhi ile (Srila Rupa Goswami, Srila Jiva Goswami) çevrili, burada Vrindavan'ın merkezinde, Sri Rupa Saraswat Sridhar Seva Kunja'da — her yer bir hac yeri!

Ancak biz buraya manzara görmeye gelmedik (yat-tirtha-buddhih salile): haccın amacı o kutsal yerlerde kalmakta olan aziz mertebesindeki kişileri dinlemektir (janesv abhijnesu). Eğer bu yerleri kendi başımıza ziyaret edecek olursak, ne görürüz? Srila Bhaktisiddhanta Prabhupad'a göre, o türlü "görme" sadece "göz egzersizi"nden ibarettir.

Bu nedenle, biz gözlerimize, bacaklarımıza ve hayal gücümüze egzersiz yaptırarak her yere koşmak yerine Srila Gurudeva'nın nilüfer ayaklarının yakınında kalırız. Manevi dünya bizim için karanlıktır (ya nisa sarva-bhutanam) oysa ona net olarak görünür (tasyam jagarti samyami). Srila Gurudeva'dan tevazuyla duyma yoluyla, bakış açımızı işitsel olarak kendi perspektifine uyarlamasına izin vererek, kutsal dham'ın ardındaki manevi gerçeklikten bir anlık küçük bir bakış elde etmeye çalışırız.

Her şey buradadır, ancak bizim görüş alanımızdan saklıdır. Srila Gurudeva'ya teslim olduğumuz ölçüde (mam eva ye prapadyante), mayanın perdesi kaldırılacaktır (mayam etam taranti). Eğer Srila Gurudeva'nın merhameti geri çekilirse, o zaman hiç umudumuz kalmaz (mama maya duratyaya).

Ve bizim bu işleyişe inancımız var çünkü bunun böyle çalıştığını biliyoruz. Bir zamanlar önümüze geleni yerdik, ama sonra Srila Gurudeva bize prasada sevayı öğretti. Srila Gurudeva yemek yemenin doğru şeklini (yad asnasi), yiyeceğimizi Ona sunmayı (tat kurusva mad-arpanam) nasıl öğrettiyse, bizim maddesel bakışımızı kendi aşkın bakışına ayarlayarak doğru şekilde görmemizi de öğretecektir.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi

   
Rev [1k] Fwd [1k]


  iMonk Tilak [4k] URL: http://www.imonk.net/turkish/03/09/15.html
Düzen: iMonk — 15 Eylül, 2003.