Arşiv [2k]
Mektuplar [2k]
Yazar/Info [2k]
 

Salı, 16 Eylül, 2003

Vrindavan, Uttar Pradesh, Hindistan

Aptalların daldığı yer

Hanuman'ın basmaya korktuğu yerdir

Srila Sanatan Goswami tarafından yazılan Brihad Bhagavatamrita'da Hanuman, Pandavalar için kendi övgü dolu sözlerinden heyecana kapılıp, Dwaraka'da Pandavalar'ı ziyaret etmek üzere neredeyse Narada Muni'ye eşlik etmeye karar verir, çünkü "Yüce Tanrı, Dwaraka diye bilinen Mathura bölgesinde şimdi ifşa ettiklerini Ayodhya'da asla açıklamadı."

Ancak Hanuman Yüce Tanrı Rama'nın müstesna kuludur. Yüce Tanrı Krishna'nın Dwaraka'daki oyunlarının çok daha üstün olduğunu kabul etse de, bir kez daha düşünür ve Pandavaları görmek için Narada Muni'ye eşlik etmekten vazgeçer: Hanuman Dwaraka'da Krishna'nın arkadaşı olmak yerine (sakhyaya te mama namo 'stu), Ayodhya'da Rama'ya bir hizmetkar olarak hizmet etmeyi tercih eder (dasyaya te mama raso 'stu).

Gerçekten de, Yüce Rama'nın hizmetkarı olarak mükemmeliyete ulaşan şanlı kahraman (kapi-patir dasye), Dwaraka'da Yüce Tanrı Krishna ve Onun kulları arasındaki samimi, yakın ilişkilerin daha teklifsiz ortamında (sakhya rasa), ihanet işlemekten korktuğunu itiraf eder.

Hanuman, Krishna'nın şaka dolu harikulade oyunlarının (vicitra-lila-bhangi), Dwaraka ve Vrindavan oyunlarının son derece şaşırtıcı (parama-mohini) olduğunu bilir, o kadar ki, Yüce Brahma (çoban çocukları ve buzağıları kaçırdığında) ve Narada Muni'nin kendisi (Krishna'yı 16.108 sarayında ziyaret ettiğinde) şaşkına dönerler, "dolayısıyla benim gibi aptal bir orman maymununa neler söylenebilir?"

Ve şanlı Hanuman — Lanka'nın gazabı! — Dwaraka'ya gitmekten korkar, benim Vrindavan'ın orta yerinde şen şakrak dolaşmaktan ne kadar korktuğumu tasavvur edebilirsiniz.

Bu yüzden ben Srila Gurudeva'nın nilüfer ayaklarının dibinde kalıyorum ve (günlük blogumu göndermek için yolun aşağısındaki internet dükkanına hızlı bir yolculuk dışında) kendi başıma Math'dan dışarı çıkmaya kalkışmıyorum.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi

   
Rev [1k] Fwd [1k]


  iMonk Tilak [4k] URL: http://www.imonk.net/turkish/03/09/16.html
Düzen: iMonk — 16 Eylül, 2003.