Geri Arşiv En Son İleri
—◊—
Bu dört kötü alışkanlık, pek çok insan için yaşamın başta gelen dört gereksinimidir.
—◊—

Cumartesi, 21 Şubat, 2004

Kolkata, Hindistan

Lord Zetland

Ve dört düzenleyici ilke

Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad Batıyı dört düzenleyici ilke ile tanıştırdı: et yemek yok, bağımlılık yapan maddeler yok, yasa dışı seks yok ve kumar yok. Bilincimizi saflaştırmamız için ve ruhanî yaşamda ilerleme kaydetmemiz için, bu dört kötü alışkanlıktan kaçınmamız gerektiğini gösterdi.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu kötü faaliyetlerden vazgeçmek çok zordur. Bu dört kötü alışkanlık, özellikle de Batıda, pek çok insan için yaşamın başta gelen dört gereksinimidir.

Komik ama etkileyici bir anekdotta, Srila Prabhupad, ruhanî kardeşlerinden birinin, Sri Goswami Bannerjee'nin, 1935 yılında Londra'da Zetland Markizi ile nasıl karşılaşma fırsatı bulduğunu anlatıyor. Markiz — Ronaldshay Kontu, Hornsey eski Parlamento Üyesi (1907-1916), Bengal eski Valisi (1917-1922) ve Hindistan İşlerinden Sorumlu Bakan (1935-1940) — şu soruyu sordu:

"Beni brahmana yapabilir misiniz?"

Vedik varnasrama-dharma sistemi dört sosyal sıralamaya ya da sınıfa ayrılır, brahmana (entellektüel) sınıfı en üst basamaktadır. Hindistan'daki koloni görevleri sayesinde varnasrama sistemini bilmesi çok muhtemel olan Lord Zetland, belki de asilzadeliğine bir asil ünvan daha eklemek peşindeydi...

"Evet, neden olmasın?" diye cevapladı, Sri Goswami Bannerjee. "Biz herkesi brahmana yapabiliriz, yeter ki bu dört ilkeyi izlesinler: et yemek yok, bağımlılık yapan maddeler yok, yasa dışı seks yok ve kumar yok. Eğer bunu yapabilirseniz o zaman brahmana olabilirsiniz."

Lord Zetland'ın sert yanıtı kuşku doluydu: "Bu imkânsız!"

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki
iMonk Tilak URL: http://www.imonk.net/turkish/04/02/21.html
Düzen: iMonk — 21 Şubat, 2004.