Geri Arşiv En Son İleri
—◊—
Bu değerli insan yaşamını neden hayvanlara has aşağı faaliyetlerle boşa harcayalım?
—◊—

Pazar, 22 Şubat, 2004

Kolkata, Hindistan

İnsan Yaşamı

Hayvan bilinci

Zetland Markizi bir brahmana olmak için gerekli olanları duyunca çok şaşırdı. Et yemek yok, bağımlılık yapan maddeler yok, yasa dışı seks yok ve kumar yok. Bizlerden bu dört düzenleyici ilkeye uymamız neden istenir? Eğlenmememiz gerektiği için mi? Ruhani yaşamın sıkıcı mı olması gerektiği için mi?

Bu düzenleyici ilkeleri izlemek bizi nasıl brahmana yapar? Brahmana bu maddesel dünyanın dışına çıkmayı uman kişidir; ruhanî yapısını yeniden keşfetmeye çalışan kişidir; yuvaya, Tanrı Katına dönmek isteyen kişidir. Eğer bilincimiz sürekli olarak hayvanlara has aşağı faaliyetlere yoğunlaşmışsa brahmana doğrultusunda olamayız.

Bizler yaşamın çok fazla sayıdaki farklı türlerinin birinden diğerine göç edip duruyoruz. İnsan ailesinde doğmak son derece enderdir. Bu değerli insan doğumunu hayvanlara has yeme, uyuma, seksten zevk alma ve korku içinde yaşama faaliyetlerine kapılarak neden boşa harcayalım? Onu diğer binlerce yaşam türlerinden herhangi biri içindeyken de yapabiliriz!

Artık bir insan bedenine sahip olduğumuza göre, onu özbenlik idraki için kullanmalıyız, özlemimizi duyusal zevkle şımartmak için değil. Eğer hayvanlara has aşağı eğilimlerimizi en aza indirirsek, eğer davranışımızda dikkatli olursak, fiziksel ve latif bedenlerimizi kaplayan yüzeysel örtünün ötesini görmeye başlarız.

İnsan formundaki yaşam iç gözlem içindir: Ben kimim? Neden acı çekiyorum? Varoluşun gerçek amacı nedir? Bizler "gerçekliğe derinlemesine dalmak" zorundayız ki beden, zihin ve akıl boyutunun ötesine geçebilelim ve bütün maddeye can veren ruhun kendine has yapısını bir an olsun görebilelim.

Bu soruların cevaplarını keşfedecek akla sadece insanlar olarak sahibiz. Gerçekliğin yapısını sorgulama, bilincimizi yükseltme, doğum, ölüm, yaşlılık ve hastalığın sonsuz döngüsünden kendimizi kurtarmanın bu eşsiz fırsatını neden boşa harcayalım?

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki
iMonk Tilak URL: http://www.imonk.net/turkish/04/02/22.html
Düzen: iMonk — 22 Şubat, 2004.