Geri Arşiv En Son İleri
—◊—
Ancak uygun teslimiyet vizesina sahip olursak ruhanî dünyaya girmemize izin verilir.
—◊—

Çarşamba, 10 Mart, 2004

Nabadwip, Batı Bengal, Hindistan

Pasaport var

Uygun vize gerekli

Bu sabah gözlerimi... yağmurla açıyorum. Yılın bu dönemi için biraz alışılmadık birşey, diye düşünüyorum. Ama ben ne bilirim ki? Yılın bu döneminde Batı Bengal'de bulunmuşluğum yalnızca geçen yıl Mart ayındaki altı gündü...

Yağmur, suyun yüzeyinde nokta nokta çiselerken, Govinda kundanın (gölün) karşısında, Seva Kunja ashramın ikinci katında (Amerikalı olmayanlara göre birinci kat) bulunan odamın dışındaki balkondan izliyorum.

Sonra hatırlıyorum: dün, Srila Gurudeva öğlenden sonra ilerleyen saatlerde, kundanın çevresinde her zamanki gezintisini yaparken berrak gökyüzüne baktı ve şöyle dedi, "Yarın yağmur yağacak." Bu uzun deneyimden kaynaklanan bir geleceği görme, kuşkusuz. Bizler her konuda, cevap için Srila Gurudeva'ya bakarız.

Vah vah. Ruhaniyet turistleri başlarını iki yana sallarlar ve sahte bir gülümsemeyi bastırırlar: "Ne ilginç! Böylesine tarikat tarzı bir saygı ve bağımsızlığı hiçe sayma!" Ama bir kültürün ürünlerini, sadece turist olarak, boş zamanlarınızda, kısaca ziyaret ederek ne ölçüde toplayabilirsiniz ki?

Dış ülkelere seyahat etmek için bir pasaporta gerek duyarız, ama yanılgı (maya) sınırını aşmak ve ruhanî dünyaya girmek (mayam etam taranti) özel bir tür vize gerektirir: teslimiyet vizesi (mam eva ye prapadyante). O yabancı toprağa girmek için pasaport yetmez. Biz uygun vize olmadan o sınırı geçemeyiz ya da zorla o dünyaya giremeyiz (mama maya duratyaya).

Bir turist egzotik bir kültürle yüzeysel bir tanışıklıktan (ve belki birkaç fotoğraf ve hatıra objesinden!) tatmin bulur; bir arkeolog bir kültürün yada dinin temelindekilerle ilgili deneysel bir anlayışa ulaşmak için biraz daha derin kazar; oysa doğru bir anlayışa ulaşmak için, önceden edinmiş olduğunuz kavramlarınızı ve önyargılarınızı bir kenara bırakmanız ve o ülkenin inceliklerine ve geleneklerine tamamen vakıf olan yörenin insanının beraberliği ve rehberliğinde kendinizi bütünüyle o kültürün içine bırakmanız gerekir.

Gelin burada bir süre yaşayın ve saranagatinin (teslimiyetin) sevincini kendiniz deneyimleyin.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

iMonk Tilak URL: http://www.imonk.net/turkish/04/03/10.html
Düzen: iMonk — 10 Mart, 2004.