Kalküta, Hindistan — 17 Haziran, Perşembe


Teslim Olmuş İki Ruh

Bugün, amavasya (karanlık ay gecesi ya da yeni ay gecesi) Srila Gadadhara Pandit'in ve Srila Sachidananda Bhaktivinoda Thakur'un ayrılış yıldönümlerini kutladığımız gün.

Srila Sridhar Maharaj şu açıklamayı yapar: "Mahaprabhu dolunay sırasında doğum aldı, Gadadhara Pandit ise yeni ayda yani aysız gecede. Yeni ay demek aysız gece demektir. Dolunay Mahaprabhu tarafından alındı, yeni ay ya da aysız gece Gadadhara Pandit tarafından alındı.

"Gadadhara Pandit yaz mevsiminde, yeni ay sırasında göründü ve kayboldu. Dolayısıyla, içi boştur. Mahaprabhu Gadadhara Pandit'ten en mükemmel şekilde yararlandı — onu neredeyse negatif bir pozisyona gönderdi — ve Gadadhara Pandit bunu Ona gönüllü olarak verdi. Kalbi Mahaprabhu tarafından çekilip alınmıştı, Mahaprabhu tüm kalbini ele geçirmişti ve Gadadhara Pandit, sanki kalbi çalınmışçasına Onun peşinden koşan bir gölge gibiydi."

Kalp ve Hale'de, Srila Sridhar Maharaj şöyle der: "Gadadhara Pandit Radharani'nin ruh halini, Onun doğasını, Onun kalbini temsil eder. Mahaprabhu adeta Gadadhara Pandit'in ruhunu alıp götürmüştür ve beden hala durmaktadır! Gadadhara Pandit'in konumu budur; o tamamen boştur ve Mahaprabhu'nun peşinden gider. O kendi içinde bir bütün değildir. Birşey, en önemli şey, kalbi, Mahaprabhu tarafından alınmıştır, bu yüzden Onun peşinden gitmek dışında başka bir seçeneği yoktur. O tepeden tırnağa Mahaprabhu'ya bağımlıdır."

Kalp ve Hale'nin sonunda, Srila Sridhar Maharaj, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un Gadadhara Pandit'i Srila Bhaktivinoda Thakur ile özdeşleştirdiğini söyler. "Gurudeva'mızın bakış açısı buydu. Onların içinde aynı kimliği görebildi...."

"Bu iki şahsiyet, Sri Gadadhara Pandit ve Srila Bhaktivinoda Thakur, bizim büyük gurularımız, rehberlerimizdir ve onlara hayranlığımızı sunarak en üstün yararımızın tohumunu ekebiliriz. O yüce Guru Maharaj Bhaktisiddhanta Saraswati Goswami Prabhupada'nın lütfuyla, bunu analayabilmiş bulunuyoruz."

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/04/june3.html
Düzen: iMonk — 19 Haziran, 2004.