Kalküta, Hindistan — 30 Mayıs, Pazar


Nirjal ekadasi

Bugün ekadasi. Sıradan ekadasi değil, nirjal-ekadasi: tam oruç, hatta su bile yok. Bu Pandava nirjal-ekadasi en sıcak zamanda, en hararetli yaz mevsiminde, genellikle Haziranda gerçekleşir.

Srila Sridhar Maharaj bu ekadasinin ardındaki tarihsel öyküyü anlatıyor:

"Bhima açlığını kontrol edemedi: açlığı ciddi bir hastalık gibiydi. Bu yüzden Vedavyasa'ya yaklaştı ve şöyle dedi: 'Shastralarda ekadasi uygulamasını öven bir sürü öykü var ama benim için oruç tutmak mümkün değil. Ben açlığa tahammül edemem, bu durumda Ekadasi'yi nasıl yerine getirebilirim? Lütfen bana bir öneride bulun.'

"Srila Vedavyasa bunun üzerine şu tavsiyeyi verdi: 'Sen yıl içerisinde en az bir ekadasiyi, Pandava nirjal-ekadasiyi tutmalısın. Yılın bu en sıcak döneminde bir damla su bile içmeyeceksin.' Dolayısıyla bu şekilde bir izin verildi. Bhima, bir damla su içmeden sadece bir tek ekadasi uyguladı."

Elbette, bu ayrıcalık — Vrikodarah, doymak bilmeyen lakabıyla da tanınan — Pandava, Bhima için Dvapara Yuga'da getirildi ama yıl boyunca ekadasiyi harfiyen ya da düzgün bir şekilde uygulamayan bazı adanmışlar yerine getiremediklerini telafi etme şekli olarak bu nirjal-ekadasiyiyi tutarlar.

Bununla beraber, genelde, bu türlü katı oruç tavsiye edilmez. Altın Merdiven'de (The Golden Staircase), Srila Guru Maharaj şöyle der:

"Shastralarda açıklandığı üzere, Satya Yuga'da bir insanın ne kadar yaşayacağı, kemiklerinin varoluş süresine bağlıdır. Kemiklerin ömrüne bağlı olarak yaşam devam edecektir. Treta Yuga'da yaşam, sinir sistemi tarafından korunur. Ve Kali Yuga'da kişinin ömrünün besine bağlı olduğu belirtilmiştir.

"Kali Yuga'da besin olmadan yaşamak mümkün değildir. Kali Yuga'da izin verilen tek sürekli oruç yirmi dört saat içindir: ondan fazla değil. Maksimum oruç süresi yirmi dört saattir, çünkü besin olmadan insan ayakta kalamaz."

Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Prabhupad gereksiz orucu da savunmadı. Onun ilkesi şuydu: "Bol prasadam ye, bol seva yap" Şöyle vaaz verdi: "Kendin için değil Krishna için ne gerekiyorsa ye. Sen Krishna'nınsın: eğer zayıf düşersen, hizmetin engellenir ve kaybeden sen olursun."

O halde bol prasadam ye ve bol hizmet yap!

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/04/may4.html
Düzen: iMonk — 30 Mayıs, 2004.