Soquel, Kaliforniya — Perşembe, 14 Ekim


Kutsal ortam

Soquel'deki Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'da harikulade ılık bir sonbahar akşam üzeri; birkaç arı orada burada vızıldıyor ve ara sıra klorofilsiz bir yaprak döne döne yavaşça yere düşüyor ama onun dışında hava adeta nefes kesecek kadar uyuşukluk veriyor.

Küçük kırmızı ambara doğru yürüyorum ve çimenli patikadan inerek, ashramın içinden geçen derenin yanındaki çardağa giriyorum, artezyen kuyusundan fışkıran serin, berrak, içilebilir sudan kana kana içiyorum ve nemli yosun kokusunu, düşe kalka aşağıdaki dereye karışan suyun taşlara çarparken çıkardığı şırıltı sesini duyumsayarak bir süre güzel gölgelikte sessizce oturuyorum.

Canlanınca, japa malamı alıyorum ve yavaş yavaş meyve bahçesinin üzerindeki toprak yoldan tepeye tırmanıyorum, elma, kayısı, şeftali, erik, armut, portakal, limon, ıhlamur ve kiraz ağaçlarını geçiyorum ve dolanıp aşağıdaki alt yola iniyorum, yukarıda ayçiçeği, kadife çiçeği ve papatya setleri, begonyalar, krizantemler, petunyalar, rhododendronlar ve tapınağın ön tarafında ve Srila Gurudeva'nın küçük evinin çevresinde çok sayıda gül fıdanı var; küçük evin arkasındaki okaliptüs korusunun yakınında bulunan arı kovanlarının yanından dolanırken, Srila Gurudeva'nın en sevdiğim kitabı Altın düşünceler'dan bir pasaj aklıma geliyor:

"Duryodhan Pandavaları bulmak istiyordu; sürgünlerinin son yılında onları bulabilirse on iki yıl daha sürgünde kalacaklardı. Bu nedenle, Duryodhan ve adamları Pandavaları bulmak için ormanları, dağları, mağaraları v.b. ciddi bir şekilde aradılar ama başarısız oldular. Bütün bir yılın neredeyse sonuna geldiklerinde Duryodhan umutsuzluğa kapıldı ve önde gelen adamlarını toplantıya çağırdı.

"O toplantıda Bhismadeva şöyle dedi: 'Beş Pandava var ama bir tanesini bile bulamıyorsunuz çünkü aptalsınız. Onları aramanın doğru yolunu bilmiyorsunuz. Mağaralarda, dağlarda, ormanlarda bu tür yerlerde aramak doğru yol değil. Pandavaların oldukları yerde onların varlıklarının belirtilerini görebilirsiniz. Onların oldukları yerde inekler bol süt verir, ağaçlar bol meyve verir, tahıl boldur, yağmurlar zamanında yağar, rüzgar temiz ve saftır ve çevre bütünüyle zengindir.'

"Bhismadeva gülümsedi ve büyük meclistekilere şunları söyledi: 'Eğer böyle bir yerde arama yaparsanız kesinlikle Pandavaları bulursunuz. Bu kutsal belirtilerin bulunduğu bölgede arama yaparsanız onları orada bulursunuz.' Duryodhan'ın hemen hiç zamanı kalmamıştı ve derhal böyle yerlerde arama yapmaları için keşif birlikleri gönderdi.

"Bunu hatırlayınca, burada Sri Chaitanya Saraswat Math'da ağaçların bol meyve verdiğini, ineklerin bol süt verdiğini, kuşların şarkı söylediğini, buranın sakinlerinin Srila Guru Maharaj'ın Misyonuna hizmet etmek için mutlulukla büyük çaba gösterdiklerini ve daha pek çok kutsal belirtinin varlığını gördüğüm zaman bunların hepsinin çok mutlu işaretler olduğunu hissettim. Bunların hepsi yaşamımızın hedefine doğru ilerlediğimizi gösteriyor."

Bu Cennet gibi dekor içinde gezinirken — özellikle de Srila Gurudeva buradayken, bu topraklarda yaşarken ve yürürken — bütün ortam kutsallaştı: çiçekler güzellik ve kokuda birbirini bastırmaya çalışıyor (Hangimiz çiçek kolye olarak Srila Gurudeva'ya sunulacağız?), arılar bol bol nefis bal üretmek için uğraşıp duruyorlar, meyve bahçesindeki meyveler (özellikle de artık mevsimi gelen armutlar ve elmalar) şimdiye kadar tattıklarımın en sulu olanları ve toprak parlak kırmızı, turuncu ve sarı renklere bürünerek saf, serin, canlılık veren su fışkırtıyor, Thomas Kinkade resimi gibi, gerçek olamayacak kadar güzel bir sahne yaratıyor...

Ah, ne yazık ki gün hızla sona ermekte; burada, Seva Ashram'da güneş uykuya erken çekiliyor, 120 dönümlük arazimizin aşağısındaki derenin yanından geçen ana yolun diğer tarafında, tepenin ardında yatağa giriveriyor.

Güneş veda ederken vadinin öte tarafındaki kırmızı kereste ağaçlarıyla okaliptüs ağaçlarının uzun gölgeleri, uykuya çekilmeden önce Srila Gurudeva'nın küçük evine, Sri Govinda Seva Kunja'nın ayaklarına dandavat pranamlarını sunmak için yavaşça uzanıyorlar...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/04/october2.html
Düzen: iMonk — 14 Ekim, 2004.