Soquel, Kalifornia — Pazar, 31 Ekim


Dünyanın tepesinde

Srila Gurudeva burada bulunduğu iki ay içerisinde iki arzu dile getirdi: bir tanesi ashramda bulunan ürkek ve ele geçmesi zor geyiklerden birini görme arzusu, diğeri ise okyanusu görmek için tepenin en uç noktasına çıkmak.

Bu dilekler gerçekleşmeden kaldı, çünkü ürkek geyikler genelde sadece gece çıkıyorlar ve Srila Gurudeva tepeye giden dik, dar ve ot bürümüş patikayı tırmanamıyor. Yıllar önce, geçmiş ziyaretlerde, Srila Gurudeva tepeye yürüyebiliyordu, oysa şimdi sağlığı o kadar iyi değil.

Geyiklerle ilgili yapabileceğimiz fazla birşey yok, ama Srila Gurudeva'nın scooteriyle zirveye kadar çıkabilmesi için, Hasyapriya Prabhu meyve bahçesinin yukarısındaki toprak yolu, yaklaşık bir buçuk metre eninde, en tepeye kadar giden zikzak bir yol haline getirerek, Srila Gurudeva'nın arzusunu gerçekleştirmeye karar verdi.

Ne? Oh, ben size Srila Gurudeva'nın scooterinden hiç söz etmedim, değil mi?

Srila Gurudeva ashram çevresinde kendisini yormadan dolaşabilsin diye, Sarvabhavana Prabhu bir kaç hafta önce Srila Gurudeva için üç tekerlekli, elektrikli, harika bir scooter kiraladı. Srila Gurudeva'yı heryerde — içerde, dışarda, yolda, bozuk zeminde — kolayca gezdiren olağanüstü çok yönlü küçük bir araç bu.

Hasyapriya Prabhu on gün boyunca her gün, Iswara-Prasad Prabhu, Chinmoydev Prabhu, Gaura-Nataraj Prabhu ve burada Seva Ashram'da bulunan çok sayıdaki diğer adanmışlarla birlikte, scooter için, tepenin yanından dönerek çıkan bir yol yapmak amacıyla kayaları parçaladılar, kara toprağı kazdılar, tırmıkla düzlediler ve bastırıp sıkıştırdılar.

Öğle sonrası ilerleyen saatlerde, Srila Gurudeva'nın yeni yolu — kendi adını taşıyan işaret tabelası Via Govinda da dahil — hazır. Srila Gurudeva "elma şekeri kırmızısı" scooteriyle meyva bahçesine gidiyor ve neşe içinde tezahürat yaparak peşinden gelen adanmışlarla, scooterini yavaş yavaş ve dikkatle tepeye sürerek yeni yolun açılışını yapıyor.

En sonunda, hepimiz oflaya puflaya tepenin en uç noktasına varıyoruz. Srila Gurudeva scooterden iniyor, ashramın doğu tarafını çevreleyen dikenli tele kadar yürüyor ve panaromik manzarayı dikkatle seyrediyor.

Tepeden görünen manzara muhteşem! Gökyüzünde bir tek bulut yok; orada toplanmış olan adanmışlardan hiçbiri, bu kadar berrak bir gün gördüklerini hatırlamıyorlar. Doğuda Pasifik Okyanusunu, kuzeyde ise körfezin karşısındaki Monterey'i görebiliyorsunuz; Monterey Yarımadasının kıyısındaki kumsalın beyaz kumu bile net olarak görünüyor.

Tepeden aşağıya, yaklaşık altmış metrelik dev okaliptüs ağaçlarının üzerinden batıya doğru bakınca, (geyikleri uzak tutmak için etrafı çevrili) meyve bahçesindeki minik ağaçları ve daha da aşağılarda tapınağın çatısını görebilirsiniz. Uzun asfalt araba yolu, büyük kırmızı ambardan aşağıya yöneliyor, okaliptüs ağaçlarının altındaki tepenin yamacına yerleştirilmiş olan Srila Govinda Maharaj'ın küçük evinin önünden geçiyor ve tapınağın önündeki yamaçtan aşağıya sapıyor ve sadece güzel Seva Ashram'ın alt tarafındaki akarsu yatağı boyunca yetişmiş olan gür ve yemyeşil bitkiler tarafından görülen ırmağın hemen yanından geçen ana yola ulaşıyor.

Srila Gurudeva çok sevinçli ve yolu gerçekleştiren bütün adanmışlara teşekkür ediyor. İşte tam şu anda bir geyik ormanın bittiği yerden dışarıya adımını atsa, o zaman bu harikulade gün mükemmel olacak...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/04/october4.html
Düzen: iMonk — 31 Ekim, 2004.