Moskova, Rusya — Perşembe, 28 Temmuz


EtnoYaşam 2005

Moskova'nın birkaç mil dışında, buradaki Sorochany spor kompleksi ve dinlence yerinde düzenlenen çok-kültürlü EtnoYaşam 2005 Festivalinin ilk günü sabahı.

Hafta boyu aralıklarla yağmur çiseleyip duruyor ama bugün güneş otoritesini göstermek üzere erken doğuyor. Artık zamanı geldi! Umalım ki Pazar günü bütün bir gün boyunca keyfi yerinde olur :-)

Sripad Siddhanti Maharaj ve ben önümüzdeki dört günü burada, bu alanda, pek çok şaleden birinde geçireceğiz ve Sripad Avadhut Maharaj ve Sripad Bharati Maharaj ile birlikte, Krishna bilinci, Vedik Felsefe ve Hint Kültürünün farklı yönleri üzerine konuşmalar yapacağız, bu ortamda yer alan pek çok standdan bazılarında soru cevap oturumlarına katılacağız ve genel olarak kalabalıklara karışıp kendimizi bağlantı kurulmaya müsait kılacağız...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Moskova, Rusya — Cuma, 29 Temmuz

"Ormanda"

Hafta boyunca bizlere, EthnoYaşam festivalinin "ormanda," Sorochany spor/ski kompleksi/dinlence yerinde düzenleneceği söylendi. Eh, sanırım tepenin aşağısındaki birkaç ağaca (eğer doğru şekilde şaşı bakarsanız) orman denebilir ancak Hansel'in içinde kaybolacağı bir şey olması zor...

Ve Siddhanti Maharaj ile benim kaldığımız şale bir keşiş kulübesi de değil. Rusya'da karşınıza çıkabilecek kadar Amerikan: iki katlı, banyolu odalar, oturma/yemek odası, içinde (bu ülkeye yaptığım dört ziyaret sırasında gördüğüm yalnızca ikinci) mikrodalga fırınla tam techizatlı mutfak!

Burada banyo da beklenmedik bir lükse sahip: sıcak ve soğuk su. (Son iki haftada Moskova'daki tapınakta hiç sıcak suyumuz olmamıştı.) Aaaah! Sıcak duşta ketif çatarken

matra-sparsas tu kaunteya / sitosna-sukha-duhkha-dah

diye tefekkürde bulunmak çok daha hoş, öyle değil mi? Ve şuna bakın: bu şalede kablolu TV ve DSL internet bağlantısı bile mevcut!

Hı? Hangi program nasıl? Oh, şu program! Neyse, haklısınız; sanırım dışarı çıksam ve olan bitene baksam iyi olur...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Moskova, Rusya — Pazar, 31 Temmuz

Dev Başarı

Hafta sonu Moskova'nın hemen dışında, Yakhroma Nehri yakınındaki tepenin eteğinde bulunan ve en az 25.000 kişinin bu çok-kültürlü etkinliğe katılımıyla gerçekleşen Sorochany tatil kentindeki EthnoYaşam 2005 Festivali dev bir başarı.

Dört gün boyunca her türlü kültür ve birikimden insanlar, felsefe, sanat, müzik, dans ve tiyatro vasıtasıyla, etnik ve ırk hoşgörüsüne dayalı, şiddet içermeyen, sağlıklı bir yaşam tarzı öngören, ekolojiye dost, uyuşturucu ve alkoldan uzak bir ortamda "güzellik ve uyum arayışı" için bir araya geldiler!

Kültürel, dinsel ve ırksal bir çeşitlilik barındıran olağanüstü bir festival. Bu ülkede bu kadar Siyah, Asyalı ve Hintli olduğundan haberim yoktu — ve ben kendim de Afrika'dan geldiğim için Siyahların Zulu ya da Xhosa yerine Rusça konuştuklarını duymak son derece tuhaftı!

Ve bu eklektik ortamın tam orta yerinde Sripad Avadhut Maharaj, Sripad Bharati Maharaj, Sripad Siddhanti Maharaj ve ben, Sri Chaitanya Saraswat Math'ı ve Srila Gurudeva ile Srila Guru Maharaj tarafından tanıtılan Tanrı anlayışının güzel Krishna Bilinci Kavramını temsil etme fırsatı bulduk. Ne harika, değil mi?

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/05/july4.html
Düzen: iMonk — 31 Temmuz, 2005.