Kalküta, Hindistan — Pazartesi, 9 Mayıs


Örnek Davranış

Bu sabah Srila Gurudev'in verandasının penceresinin altındaki garajın oluklu sac çatısında müthiş bir gürültü! duyuyoruz. O anda sese koşuyoruz, sonra ne olduğunu anlayınca gülümsüyoruz: bu ses mango mevsiminin başlama sesi.

Komşunun ağaçlarından birinden, Math'ın duvarından bu yana sarkan bir ağaçtan dev gibi bir mango düşmüş. Gopal Prabhu mevsimin bu ilk mangosunu kurtarmak ve Srila Gurudev'e göstermek için dama tırmanıyor: benim yanyana duran iki yumruğumdan da daha büyük. Yaz boyunca o kadar çok mango düşecek ki artık onları duymayacağız bile.

Şu mango ağaçları ne kadar da şanslılar!

Bir ruh özgür iradesini gözle görünür şekilde kötüye kullandığı zaman ve ortama ve başkalarına acı verdiği zaman, bazen onun hareket özgürlüğünü tutuklamak ve onu cansız bir bedene örneğin bir ağaca hapsetmek gerekir. Ruh geçmiş karmik suçlarının "mahkûmiyetini tamamladıktan" sonra serbest bırakılacak ve yeniden özgürce hareket etmesine izin verilecektir.

Yan evdeki tutsak ağaçlar "model mahkûmdurlar". Onlar "derslerini aldılar" ve duvarın üzerinden eğilip Srila Gurudeva'ya selam vererek, onu hoşnut etmek için sulu tatlı meyvelerini tevazuyla sunarak "iyi davranıştan teskere almaya" mahkumiyetlerini hafifletmeye çalışıyorlar.

Geçmiş hatalar yüzünden kısıtlanan ruh
Tekrar ayağa kalkmaya çalışmalıdır.

Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Kendisi de bizlere alçakgönüllü ağacı (taror api sahisnuna) örnek almamızı öğretir. Ağaç öylesine hoşgörülüdür ki bir kimse onu kesmeye kalksa, katiline meyva, gölge ve yakıt sağlayarak yine de iyilik yapmaya devam eder.

Kapı komşumuz mango ağaçlarına gıpta ediyorum. Keşke ben de böylesine bir talihsizlik karşısında o türlü bir hizmet tavrına sahip olmuş olsaydım. Onlar hiç şikayet etmiyorlar ve acınası hallerine rağmen Guru ve Vaishnava'ya becerileri ölçüsünde hizmet etmeye çalışıyorlar. Ve üstelik tapınakta bile yaşamıyorlar!

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/05/may2.html
Düzen: iMonk — 9 Mayıs, 2005.