Zaporizhzhya, Ukraine — 2 Haziran, Perşembe


Bilincimi yeniden uyarlarken

Jet Airlines'ın yemekleri en iyisi! Buraya Ukrayna'ya gelmek üzere geçen hafta Kalküta'dan Delhi'ye uçarken, itiraf edeyim ki yemeği dört gözle bekliyordum.

Ama hatta kalın! Jet Airlines'ın uçuş sırasındaki yemeklerine bir rakip var: Aerosvit Airlines! Şimdi ne düşündüğünüzü biliyorum: Aerosvit bir Ukrayna hava şirketidir ve eğer yemekleri Aeroflot ya da Doğu Avrupa hava yollarında servis edilen ıvır zıvıra benziyorsa oldukça düzeysiz olmalılar, doğru mu?

Yanlış! Bu düşünceyi zihninizden silin; beyninizden kazıyın. Aerosvit yemekleri Jet Airlines'ın efsanevi yiyeceklerinden daha üstün. Basmati pilavı, dahl, karnıbahar pakora, salata, buğdaylı çörek, mango turşusu — ve tatlı olarak bir değil iki gulubjamun!

Bakıldığında Jet Airlines mango turşusu dahil, benzer yemek servisi yapıyor, ama Aerosvit'teki dahl ve pilavın tadı, en azından bu yolculuk sırasında, sanırım Aerosvit'i birinci yapıyor. Yine de Jet Airlines genel sıralamada sınırda çünkü sunumları çok daha iyi — styrofoam tepsiler yerine porselen tabaklar, plastik çatal bıçak yerine metal gereçler, kağıt peçeteler yerine keten peçeteler — ama uyanık olsalar iyi olur...

Fakat neden tekrar bu sıradan uçak yemeği (saçmalık) üzerine yazmaya başladım? Ah evet:

Calcutta'dan Delhi'ye Jet Airlines ile uçarken, hatırlamaksızın ilk ağız dolusu yemeği ağzıma aldım — ve tam ısırırken öylesine büyük bir şok yaşadım ki çene kemiğim gevşedi — yemeği sunmamıştım. Delhi'den Kiev'e Aerosvit Airlines ile uçarken de yine aynı şey:

Ham. Çiğne!

"Ah-oh!"

[Mola.]

Yutkun!

Kendimden hiç hoşnut değilim. Benim neyim var? Nasıl oldu da, bu saf olmayan bencillik (kutas tva kasmalam idam) Srila Gurudeva için olan Ukrayna misyonumun daha en başında, bilincimi lekelemek üzere, bu kritik yol ağzında ortaya çıkıverdi (visame samupasthitam)?

Diyeceğim o ki, geçen sene Ocak ayındaki Ukrayna ziyaretimden bu yana hemen her an Srila Gurudeva ile beraberim ve Srila Gurudeva ile yaşarken ve seyahat ederken, yediklerimi sunmaya gerek kalmaz: ne yersem zaten — Srila Gurudeva tarafından — sunulmuştur.

Başlangıçta, Srila Gurudeva ile yaşamaya başladığımda, yemeğimi zihinsel olarak sunma alışkanlığımın dışına çıkmam gerekmişti. Bir düşünün. Srila Gurudeva ile aynı masada yerken yemeğimi sunmak — onun prasadamını alıp ona geri vermek — saygısızlık olurdu. Srila Gurudeva'nın yanında, her şey zaten uygun şekilde uyarlanmıştır: her şey onun lütfudur, onun prasadamıdır.

Ama şimdi madem ki Srila Gurudeva'nın kutsal birlikteliğini terk etmiş bulunuyorum, bilincimi devamlı olarak yeni baştan uyarlamak zorundayım. O guru-merkezli adanmışlık dünyasında yaşarken, her şey otomatik olarak uyarlanmıştı, oysa bu benmerkezli yanılgı dünyasına döndüğüme göre her şeyin o boyutla bağlantılı olarak yeniden tasarlanması ve uzlaştırılması gerekir.

Koruyucumun huzurunda iken ne olsa yapabilirim, çünkü kendisi benim davranışımı denetlemek için oradadır, oysa onun yokluğunda, o aynı faaliyetler tehlike doludur çünkü artık onun dikkatli bakışı üzerimde değildir. Srila Gurudeva'nın koruyucu çemberinin dışındayken, uyanık olması gereken, her adımı tehlike dolu dünyada (padam padam yad vipadam) kendimi korumak için davranışımı uyarlamak zorunda olan benim.

Oh Gurudeva, neden beni buraya yolladın? Ben kendim bu kadar çaresizken başkalarına nasıl yardım edebilirim? Seni çok özlüyorum!

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Donetsk, Ukrayna — 4 Haziran, Cumartesi

Donetsk'e — otobüsle

Bu ve bundan önceki üç Rusya ve Ukrayna turumda şehirden şehire uçakla, trenle ve otomobille gitmiştim ama bugün ilk kez, turumun bir sonraki durağı olan Donetsk'e otobüsle gidiyorum!

Bu yeni bir deneyim, kuşkusuz. Canlı hayvanlarla yer için itiştiğiniz Kalküta'dan Nabadwip'e yapılan otobüs yolculuğu (böylesine unutulmaz başka bir yolculuk olabilir mi?) gibi değil pek, ama, belirtmek gerekir ki, Pokrovski'deki yirmi dakikalık molada otobüse bir kasa gıdaklayan piliçle bir babushka bindiği zaman kimse telaşlanmış görünmüyor.

Ve kokular! Devoteelerle beraberken, ne kadar kozamsı bir ortamda yaşamakta olduğumuzu unutuyoruz. Arkamızdaki yaşlı beyefendi acılı çiroz kemiriyor; koridorun diğer tarafında oturan kırmızı yüzlü babushka, örgülü saçlı güzel torununu kötü kokulu haşlanmış yumurtayla ve tavuk artıklarıyla besliyor; önümüzdeki çift her moladan sonra buram buram sigara ve alkol kokuyor...

Otobüsteki pis hava boğucu, ama katlanılabilir; ne de olsa, çok kısa bir süre öncesine kadar ben de bu et-obur karmi köpeklerden biriydim! Bu Srila Gurudeva'ya hizmet girişimimde katlanılması ehemmiyetsiz bir nahoşluk. Prabhupada Lilamrita'da, Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Amerika'da böylesine kirli bir ev ortamında yaşamaya başladığı zaman, Boston'daki et yiyen, ekleme sigara içen ev sahibine nasıl neşeyle, kayıtsızca, "Hiçbir şey düşünmüyorum!" dediğini anımsıyorum.

Öğleden sonra ikide, Zaporizhzhya'dan ayrıldıktan altı saat sonra, Donetsk'e varıyoruz; Zaporizhzhya'nın 250 kilometre doğusunda, Ukrayna ve Rusya'nın doğu sınırında, 1.2 milyon nüfuslu bir şehir. Bu benim Donetsk'e ikinci ziyaretim. En son 2003 yılının kışında buradaydım.

Sakshi Gopal Prabhu ve Mahanamavrata Prabhu bizi otobüs terminalinde karşılıyorlar. Cuma gecesine kadar Donetsk'te kalacağız, sonra hafta sonu için, kuzeydeki Kharkiv'e gitmek üzere gece trenine bineceğiz.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Donetsk, Ukrayna — 5 Haziran Pazar

Bir Başka Dünya

Bu akşam, Donetsk şehir merkezinde, bir planetaryum'da Bilincin Öznel Evrimi üzerine (Subjective Evolution of Consciousness) bir konferans veriyorum. İki yıl önce, soğuk bir kış akşamında, buradan çok da uzak olmayan Kukolny Teatr'da (Kukla Tiyatrosu), yine bir konferans verdiğimi anımsıyorum.

Dinleyicileri, planetaryumun geniş kubbesi altında hevesle oturan kırk kadar iyi giyimli kişi oluşturuyor ve ben ikincisinin üstünlüğünü göstermek üzere Darwin'in öznel evrimini Srila Guru Maharaj'ın nesnel evrimi ile karşılaştırırken, büyük bir dikkatle dinliyorlar.

Bizler yukarıya, planetaryumun kubbesinin iç yüzeyine yansıtılmış olan yıldızlara, gezegenlere ve takım yıldızlara bakabiliriz, diyorum, ve evrendeki yerimizi bulmaya çalışabiliriz ama, Berkeley'in de şaşırtıcı değerlendirmesinde olduğu gibi, "Zihin dünyada değildir; dünya zihindedir." Gerçek dıştaki nesnel dünyada değil, içteki öznel dünyada mevcuttur.

Ben bu diğeri, öznel dünya, hakkında bir saat konuşuyorum ve bir saat da sorulara cevap veriyorum. Sonra, kitap masası etrafında toplanıyoruz, ta ki (durmadan saatine bakan) aksi bekçi bizi dışarıya kovalayıncaya kadar ve ılık yaz akşamı yıldızların altında, ufak bir gruba program dışı konuşarak dışarıda bir saat daha harcıyorum...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/05/june1.html
Düzen: iMonk — 5 Haziran, 2005.