Los Gatos, Kaliforniya — Cumartesi, 11 Aralık


Güçlü bir nekahat

Bugün, Srila Gurudeva'nın hastanedeki üçüncü günü. Kutsal Lütufları, Meksika'daki 'diverticulitis' teşhisinden sonra Perşembe sabahı 'kolektomy' operasyonu geçirdi ve çok iyi bir nekahat süreci içinde bulunuyor. Ameliyat San Hose yakınlarındaki Los Gatos'da özel bir hastanede, Dr. Gutman ve asistanı Pusta Krishna Prabhu tarafından yapıldı.

Dün Srila Gurudeva'yı birkaç saat görebildim, iyi görünüyordu ama çok yorgundu. Bugün çok daha iyi görünüyor. Üstelik bugün üzerinde safran rengi giysisi var, o korkunç hastane kılığı yok

Bugün hastanede on saat kalıyorum. Srila Gurudeva gerçekten güzel bir nekahat geçiriyor. Öğle vakti ilk katı besinini yiyor: ezilmiş pirinç ve dhal. Öğle yemeğinden sonra Srila Gurudeva'nın fizik terapi zamanı.

Fizik terapi uzmanı, Srila Gurudeva'nın yürümeye çalışmasının, iyileşmesine yardımcı olacağı için, önemli olduğunu söylüyor. "Yatak sizin dostunuz değil." Srila Gurudeva ne kadar yatağa girip çıkarsa, iskemlesinde oturursa, dolaşırsa kendisini daha iyi hissedecektir ve o kadar çabuk iyileşecektir, diyor. "Enerjiyi yayarak enerji alırsınız," diye onaylıyor Pusta Krishna Prabhu.

Srila Gurudeva'yı yataktan indiriyorlar ve ayakta durduruyorlar. Fizik terapi uzmanı, alt karın bölgesinde hala dikişler ve ameliyat malzemesi varken, Srila Gurudeva'nın kendisini tam boy ayakta tutmasını hayretle karşılıyor. "Çok iyi," diyor.

Pusta Krishna Prabhu ve fizik terapi uzmanı iki yanında, Ashram Maharaj ve Srutasrava Prabhu arkasında ve ben önde olmak üzere, Srila Gurudeva hastane yatağı çevresinde aluminyum bir yürüteçle yürüyor. Bacakları henüz çok zayıf, azimle ileriye doğru iterken, yürüteçe bütün ağırlığını veriyor.

Hepimiz Srila Gurudeva'nın birkaç adım sonra duracağını düşünüyoruz (nihayet bu onun ameliyattan sonraki ilk fizik terapi seansı) ama o ilerliyor — yatağı geçiyor, banyoyu geçiyor, özel odasının kapısından koridora çıkıyor!

Koridorun ortasına gelince, Srila Gurudeva sağına, 25 metre uzunluğundaki koridora bakıyor. Koridor boyunca yürümesi gerektiğini düşündüğünü sanıyorum çünkü omuzlarını hafifçe indiriyor ve nefes verirken "Aahre baba!" diye mırıldanıyor.

Srila Gurudeva'nın yürüteçi koridora çevirmesine yardım ediyoruz, oturma isteğini belirtmeden önce, ileriye doğru birkaç adım atıyor. Ashram Maharaj bir tekerlekli iskemleyle Srila Gurudeva'nın hemen arkasında duruyor ve Srila Gurudeva ihtiyatlıca oturuyor.

"Harika oldu!" diyor fizik tedavi uzmanı, koluna vurarak — ancak Srila Gurudeva için henüz olmadı! Srila Gurudeva hepimizi hayretler içinde bırakarak kendisini doğrultuyor ve gözlerinde kararlı bir ifadeyle yürüteçi ileriye doğru itiyor.

Yürüteç ileri doğru tehlikeli bir şekilde kaymaya başlıyor ve Srila Gurudeva yerleşinceye kadar ben iki elle destek veriyorum. Ama Srila Gurudeva onu engellediğimi düşünüyor ve beni azarlıyor: "Yürü, maharaj!"

Yürüyoruz! Koridorda ilerliyoruz. Adım adım. Yürüteç çok oynak. İki elimle dengeliyorum. Srila Gurudeva öne doğru fazla uzanıyor. Eğer yürüteç ileriye doğru fazlaca kayarsa düşecek. Srila Gurudeva ileriye doğru kuvvetle itiyor. İleriye doğru ne kadar büyük bir kuvvetle itiyor, inanamazsınız! Ben öne kaymayı dengelemeye çalışıyorum. Yürüteçi karşı yönden itiyorum. Geri geri yürüyorum. Nereye gittiğimi göremiyorum. Srila Gurudeva yine "Yürü, Maharaj!" diyor.

Kan ter içindeyim, çocuklar!

Koridorun sonuna vardığımızda sinirlerim neredeyse harab. Srila Gurudeva yürüteçin içinde dönüyor ve yürümüş olduğu mesafeye bakıyor. 25 metre. Ben Srila Gurudeva'dan daha hızlı soluyorum. Srila Gurudeva tekerlekli iskemleye oturabilsin diye yürüteçi düzeltiyorum. Elbette biraz mola verebilirim.

"Yürü, maharaj!"

İnanmıyorum! "Ne?!" Diyecek oluyorum.

Srila Gurudeva yürüteçi sabırsızca sarsıyor ve kaşlarını çatarak "Oh! Yürü, maharaj!" diyor.

Koridor boyunca ilerliyoruz! Srila Gurudeva yürüteçi bütün gücüyle itiyor. Eğer ben bıraksam yüzüstü yere düşecek — veya koşmaya başlayacak!

Biliyor musunuz, neredeyse koşmaya başlayabilir diye düşünüyorum!

Tanrım Merhamet! Buna daha fazla katlanamam. Çok şükür ki, koğuşun yarısına geldiğimizde Srila Gurudeva duruyor. Belki aşağı yukarı, oh, toplam on beş saniye. Ve sonra kararlı bir şekilde ileriye doğru yürümeye devam ediyor. Odasının kapısına giden yolun tamamını yürüyor, odadan içeriye giriyor, ta ki en sonunda iskemlesinin önünde durana kadar.

Herkes inanılmaz buluyor. Pusta Krishna Prabhu ve terapist, Srila Gurudeva'yı yavaşça koltuğuna oturturken Pusta Krishna Prabhu şöyle diyor, "Gurudeva, bu, operasyon olmadan önceki yürüyüşlerinizden daha uzun oldu!"

Bana gelince, ben bittim! Ellerim titriyor. Ben bir yinir sığını halindeyim! Srila Gurudeva nefes nefese bile değil...

"Oksijen! — Hayır, hayır! Bana!"

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Soquel, Kaliforniya — Pazar, 12 Aralık

Mutlu Dönüş

Srila Gurudeva bu sabah Soquel'deki Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'a döndü. Kutsal Lütufları ameliyattan sonra, son üç akşamı Los Gatos Community Hastanesinde geçirdi.

Birçok devotee, Srila Gurudeva'yı karşılamak üzere burada ve kirtanla, çiçekten kolyelerle onu karşılıyor. Srila Gurudeva hastaneden çıktıktan sonra bu sabahki egzersiz nedeniyle bir parça yorgun, ama biraz birşeyler yemeden ve odasına çekilmeden önce devoteelere kısa bir konuşma yapıyor.

Bizler özellikle Pusta Krishna Prabhu'ya (başarılı ortopedi cerrahına) Srila Gurudeva'ya olan sevgisi ve sadakati için, telefonla sürekli aradığı için(!), Srila Gurudeva'nın colectomy operasyonuna katıldığı için ve Srila Gurudeva'nın operasyon öncesi ve sonrasını büyük beceriyle ve profesyonelce kolaylaştırdığı için teşekkür ederiz.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Soquel, Kaliforniya — Salı, 14 Aralık

İşsiz!

Bu sabah Srila Gurudeva bizlere, dün akşam kendi başına ayağa kalktığını söylüyor. Bu inanılmaz haber: ameliyattan bu kadar kısa bir süre sonra yataktan kalkabilmek ve yardımsız ayakta durabilmek gerçekten de hayranlık uyandıran bir iyileşme.

Sabahın ilerleyen saatlerinde, Srila Gurudeva sessizce otururken, ben acaba kahvaltı edebilir miyim diye prasadam odasına iniyorum ancak yiyecek birşeyler almama fırsat kalmadan biri sesleniyor: "Srila Gurudeva dışarıda!"

Merdivenlerden yukarı çıkıyorum; Srila Gurudeva küçük evinin arka tarafındaki terasta bulunan bankta sakin bir şekilde oturuyor.

Goswami Maharaj şöyle diyor, "Srila Gurudeva biz farketmeden kendi başına kalktı ve bastonsuz dışarı çıktı!"

Operasyondan önce bile bu inanılmaz bir başarı sayılabilirdi; büyük operasyondan beş gün sonra ayağa kalkmak ve yardımsız, bastonsuz yürümek büyük bir olay. Gerçekten de inanmak mümkün değil.

Gördüğünüz gibi çocuklar, işten çıkarıldım. İşsizim.

Son birkaç haftadır — özellikle de Srila Gurudeva'nın Venezuela ve Meksika'yı kapsayan Dünya Turu sırasında, Srila Gurudeva'nın baş dayanağı olmuş gibi görünüyordum. Eğer Kutsal Lütufları artık benim koluma gerek duymuyorlarsa ben ne yapacağım?

Lütfen bağışlarınızı unemployed@imonk.net'e gönderin!

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/04/december2.html
Düzen: iMonk — 14 Aralık, 2004.