Veracruz, Meksika — Çarşamba, 1 Aralık


Tekrar Kaliforniya'ya

Bugün, Srila Gurudeva'nın Venezuela ve Meksika'ya yaptığı süresi uzatılmış 21. Dünya Turu Kaliforniya'ya dönüyor. Sabah 7.30 da Srila Gurudeva ve beraberindekiler, yüzlerce devoteenin bizi uğurlamak üzere toplandığı Veracruz havaalanına arabayla geliyorlar.

Devoteeler Srila Gurudeva'ya heyecanla, şehrin İspanyolca yayın yapan sabah gazetesi El Dictamen'i gösteriyorlar; gazetede baş sayfada, Kutsal Lütufları'nın ve Veracruz belediye başkanı Senor Jose Gutierrez'in yeni tapınağın dünkü açılışında hazır bulunurken çekilmiş renkli resmi ve bir başka resim, dördüncü sayfada ise iki sütunluk yazı var.

Giden yolcular salonundayken, Srila Gurudeva habersiz gelen yerel bir TV istasyonu ile oracıkta bir mülakat yapıyor ve hemen sonra Meksikalı devoteelerin coşku yaratan veda kirtanı eşliğinde güvenlik noktasından tekerlekli arabasıyla geçiyor.

İki saat süreyle rüzgara karşı, nispeten dalgalı Meksika Körfezi boyunca uzanan Gold Coast'u kucaklayarak, Continental Airlines'a ait küçük sayılabilecek, 50 koltuklu EMB 145-XR jet uçağıyla kuzeye uçuyoruz ve öğleden hemen önce Teksas'ın en büyük şehri Houston'a varıyoruz. Saat 2.45 de batı kıyısına uçmak için aktarma yapıyoruz ve dört saatten biraz daha fazla bir süre sonra, daha büyük bir uçak olan Continental Boeing 737 ile, yerel saate göre akşam üzeri 5 de, San Francisco'ya iniyoruz.

Pek çok devotee, 12 saatlik yolculuktan sonra bir parça yorgun olan Srila Gurudeva'yı karşılamak üzere gelmişler. Havaalanından çıkana kadar, hava çoktan kararıyor. Hava burada Veracruz'a göre bir saat daha erken kararıyor ve en az kırk derece (22°C) daha soğuk.

Srutasrava Prabhu, Srila Gurudeva'yı, Ranajit Prabhu'yu ve beni akşam üstü trafiğinde Soquel'deki Seva Ashram'a götürüyor. Kalabalık ana yoldan ayrılıp ashramımızın yanından geçen sakin, karanlık köy yolu Rodeo Gulch'a sapınca, onu göreceğimize dair bir hisse kapılıyorum — ah! Ben bu tür şeylere inanmam! Ama yol boyunca ilerlerken bu ön sezi öyle güçleniyor ki neredeyse Srutasrava Prabhu'ya yavaşlamasını söylüyorum...

Ve Seva Ashram'ın yakınındaki köşeyi dönerken, işte onu görüyoruz — bir geyik! Evine hoşgeldin Srila Gurudeva!

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/04/december1.html
Düzen: iMonk — 1 Aralık, 2004.