Soquel, Kaliforniya — Cuma, 24 Aralık


Mektuplar Gelmeye Devam Ediyor

Ve Güçlü Nekahat yazıma gelen mektuplar posta kutumu doldurmaya devam ediyor. Rusya'dan, Ukrayna'dan, Sibirya'dan ve hatta, beklenmedik bir biçimde Türkiye'den:

...Srila Gurudeva'mızla ilgili canlı ve hayat verici haber akışı için size minnettarız.

Ukrayna, Zaporizhzhya'dan Swarup Prabhu bana yazılarımdan pek çoğunu Rusça'ya çevirdiğini ve Ukrayna, Rusya ve Sibirya'dan ilgilenen devoteelere e-posta ile gönderdiğini anlatıyor. Söylediğine göre, "Güçlü Nakahat" yazıma gelen yanıtların sayısı inanılmaz çoklukta. Onu izleyen yazım "Mektup Fırtınası" yazıma gönderme yaparak da şöyle diyor: "Mektup Fırtınası'ymış — hıh! Rusya bölgesindeki mektup fırtınasına ne demeli?"

İşte Swarup Prabhu'nun bana internet aracılığıyla aktardığı, Ukrayna'dan (Kiev, Donets'k, Zaporizhzhya), Rusya'dan (Moskova, St. Petersburg, Murmansk, Smolensk, Habarovsk, Balakovo) ve Sibirya'dan (Novosibirsk, Tomsk) gelen birkaç örnek. "Gerçek mektup yağmuru, budur!" diyor:

..."Güçlü Nekahat" yazısı, yalnız dokunaklı değil aynı zamanda çok fazla etkileyici...

... Akinchan Maharaj'ın yeni izlenimlerini çevirdiğiniz için size çok teşekkürler...onun ifadelerini okurken kendimden geçtim... onun parlak izlenimleri, ince ve doğru gözlemleri, birinci elden katılımı ve hizmetindeki endişe, sadece bizlere ilham vermekle kalmıyor, bütün bu olaylarla canlı bir bağlantı hissetme fırsatı veriyor. Aynı zamanda da, orada olup bitenlerden kaygılanmamıza ve orada olup bitenleri hissetmemize fırsat veriyor ki bu da bizlerin — belirli bir bilinç düzeyinde — Sri Guru'yu, onun refakatçilerini ve misyonunu daha kişisel olarak idrak etmemize izin veriyor.

...Sripad Akinchan Maharaj'ın en son yazdığı ve her zaman mükemmel olan izlenimleri için teşekkürler. Onların hepsi coşku dolu mizahla, şiirsellikle, içtenlikle, alışılmadık bir tevazuyla, hatta belki de çekingenlikle ve çok derin, somut saygıyla dolu! Bu (dıştan bakıldığında) küçük ve basit anlatımların içinde, sizin çevirileriniz yardımıyla, Srila Gurudeva ve onun yüce devoteeleri ile böylesine yakın bir ilişkiyi çok fazla hissedebiliyorum.

...Akinchan Maharaj'ın Srila Gurudeva ile olan karşılaşmaları ve ilişkisi son derece tatlı...O kadar açık ki insan şaşırıyor, herşeyi öylesine basit ve anlaşılır şekilde anlatıyor ki onu çok daha yakından tanıdığımı düşünüyorum.

...Akinchan Maharaj'ın alçakgönüllülüğünden ve egodan arınmışlığından etkilendim; o bunu görev için yapmıyor, Srila Gurudeva'ya kişisel bağlılığından ve adanmışlığından yapıyor — bu nedenle yazıları çok ilham verici. Bu çok canlı bir hizmet, sadece Srila Gurudeva'ya değil, bunu okuyan bütün devoteelere. Bu nasıl doğru bir şekilde hizmet edilmesi gerektiği konusunda canlı vaaz...

Heyt! Yazılarımı — ilham verici olmaları bir yana! — okunmaya değer bulan bunca devotee olması gerçekten de şaşırtıcı ve gerçekten tevazu uyandırıcı.

Yazılarımın genelde varsaydığımdan çok daha geniş çaplı okunduğunu her zaman unutuyorum. Geçen Temmuz ayında Türkiye'de söylediğim gibi, "Bu yazılara başlamamdaki baş amaç ailemi ve arkadaşlarımı nerede olduğum, ne yaptığım ve aklımda neler olduğu konusunda bilgilendirmekti."

Şimdi, iMonk sitesinin günde yaklaşık 100 bireysel ziyaretçisi var ve Sri Chaitanya Saraswat Math web sitesine bağlandığı günlerde 300-400 ileti alıyorum.

Bu kuşkusuz gururumu okşuyor, ancak sitemin web trafiğinin artış gösterdiğini bilip çok fazla kibirlenmek zor, çünkü benim amacım hiçbir zaman bu değildi. Yazılarımı hâlâ her zamanki gibi yazıyorum: düşüncelerimi arkadaşlarla ve aileyle paylaşmak ve onlara nerede olduğumu ve ne yaptığımı bildirmek.

Ara sıra özel bir anıyı — genellikle bende büyük etki yaratan müstesna bir olayı — bu birkaç kişiyle paylaşmaya çalışıyorum. Bana yeni bir bakış açısı veren, bakış açımı derinleştiren veya dünyaya yeni ya da alışılmışın dışında bakmaya zorlayan şey çoğunlukla Srila Gurudeva'nın söylediği veya yaptığı birşey olmuştur.

Çok fazla "vaaz" havası olmaması için büyük çaba sarfediyorum. Zaten kendi ruhanî yaşamımı ayakta tutmak için gereğinden fazla sıkıntı çekiyorum, böyle olunca da, övüngeç bir vaizin kılı kırk yaran bilgiçliği için kimin vakti var?

Elbette, bunca devoteenin okuduğunu bilince, hizaya sokucu ve hatta bir parça da korkutucu olmak zorunda. ("Söylediğiniz herşey google ile belgelenecek ve aleyhinize kullanılacaktır!"). Üstelik yazdıklarımı sadece devoteeler de okumuyor: başka blogcularla da bağlantım oluyor.

Bütün bunlar — artı yazılarımdan bazılarının Rusçaya, Türkçeye ve İspanyolcaya çevriliyor olması, kuşkusuz yazdıklarımı etkileyecektir, ama sanıyorum ki eğer ilk başta yazmaya başladığım o birkaç kişi için yazmayı sürdürürsem çok fazla yapmacık olmayacağım...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Soquel, Kaliforniya — Salı, 28 Aralık

Vyasa Puja

Bugün sevgili Srila Gurudeva'mızın, Kutsal Lütufları Om Vishnupad Sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 75. kutsal zuhurunun yıldönümünü kutluyoruz.

Srila Gurudeva, bugün burada bizimle olduğunuz için çok mutluyuz. Bizlerin içinde bulunduğumuz kınanacak acıklı duruma katlanmanız, kendi fiziksel acınıza katlanmanızdan daha zordu, bu yüzden bizleri varlığınızla, şefkatle kutsamak ve size ve yakın hizmetkârlarınıza hizmet ederek bizlere kendimizi arındırma fırsatı vermek için dört ay önce Hindistan'dan ayrıldınız.

Kısa bir süre önce, sadakatimizi ve hizmetimizi artırmak için ciddi bir şekilde hastalandınız. Bizleri bırakarak nitya lila'ya — Srila Guru Maharaj'la ebedî kişisel oyunlarınıza dalacaksınız diye bencilce çok fazla endişelendik ancak sırf bizim çıkarımız için, kıdemli devoteelerinizin beraberliğinde size hizmet ederek kendimizi arındırma fırsatı vermek için bu boyuttaki kalış sürenizi cömertçe uzattınız.

Siz olmadan ne kadar umutsuz olduğumuzu ve Siz Kutsal Lütuflarını koşulsuzca ne kadar benimsemiş olduğumuzu farketmemizi sağladınız. 'Uyandırma çağrınız' için teşekkür ederiz. Duamız odur ki, lütfunuzla, bu "ödünç alınan" zamanı, kendimizi yeniden adamak ve herkeste size ve devoteelerinize hizmet etme ilhamı uyandıran güzel Krishna bilinci kavramına tekrar dalmak için doğru bir şekilde kullanabilelim.

Teorik olarak her zaman bizimle olduğunuzu bilsek de, bununla ilgili herhangi bir deneyim için yeterince ilerlemiş değiliz, dolayısıyla bugün, sizi görebileceğimiz, size doğru şekilde saygı göstermeye ve hizmet etmeye çalışacağımız bu yerde bizimle beraber olduğunuz için size teşekkür ediyoruz.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/04/december4.html
Düzen: iMonk — 28 Aralık, 2004.