Nabadwip, Batı Bengal Hindistan — Pazar, 11 Eylül


Radhastami

Bugün, rupanuga-gaudiya-sampradayada en üstün yere sahip olan Srimati Radharani'nin kutsal zuhur gününü kutluyoruz. Onun yüce konumu nedir?

Bir zamanlar, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Prabhupad Vrindavan'da, Radha Kunda'da iken, bir brahmacharinin verdiği habere göre Bhaghpur eyaletinin Diwan'ı (Eyalet Temsilcisi) ve ailesi Radha Kunda'yı ziyaret etmiş ve bakanın eşi, kundayı çevreleyen yolda (upuzun yere uzanıp, önüne işaret için bir taş koyarak ve işlemi tekrarlayarak) dandavat-parikrama yapmıştı.

Brahmachari, "Onlar da Srimati Radharani'ye çok büyük saygı duyuyorlar," diye hevesle öne çıkınca Srila Bhakti Siddhanta'nın verdiği cevap, Srimati Radharani'nin muhteşem konumunu: radha-dasyamın — Sri Radha'nın hizmetinin — rupanuga-gaudiya-sampradaya için yani Srila Rupa Goswami'nin izdeşçileri için nasıl en üstün hedef olduğunu gözler önüne serdi:

"Bizim Srimati Radharani'ye duyduğumuz ilgiyle onların Srimati Radharani'ye duydukları ilgi oldukça farklıdır. Tam tersidir," dedi. "Onlar Srimati Radharani'ye ibadet ediyorlar çünkü o Lord Krishna'nın gözdesidir, ama bizim baş ilgimiz Ona (Srimati Radharani'ye) yöneliktir: biz Krishna'ya ibadet ediyoruz çünkü O Srimati Radharani'nin gözdesidir."

Biz Srimati Radharani'ye krsna-priya (Krishna'nın sevgilisi) olduğu için değil, sırf hizmet yoluyla o daha üstün dünya ile bağlantı kurmak istediğimiz için ibadet ediyoruz, O ise Hizmetin Sahibesidir. Ya Krishna? Ona ibadet ediyoruz çünkü O radhika-priyadır (Srimati Radharani'nin sevgilisidir).

Gurudevalarımız ve Sri Chaitanya Saraswat Math tarafından aktarılan Krishna bilincinin benzersiz ve eşsiz kavramı budur: gayatri muralista kirtana-dhanam radha-padam-dhimahi.

Srila Gurudeva, Srila Guru Maharaj'ın rupanuga-gaudiya-sampradayaya yaptığı paha biçilmez katkının — gayatri mantranın olağanüstü açıklamasının — üzerinde derin meditasyon yaptıktan sonra, Sri Chaitanya Saraswat Math logosunu, bütün açıklığıyla şunu ilan edecek şekilde kendisi tasarladı: Krishna'nın flütü sadece Srimati Radharani'nin lotus ayaklarına hizmetin şarkısını söyler.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/05/september2.html
Düzen: iMonk — 11 Eylül, 2005.