Nabadwip, Hindistan — Pazar, 4 Eylül


İyi şans

Nabadwip'e, Ganj Nehri kıyısındaki Sri Chaitanya Saraswat Math'a, Srila Gurudeva'in kutsal beraberliğine dönmek ne kadar iyi. Bir hafta önce Doğu Avrupada, Saint Petersburg'daki Vaishnava festivalinde ve Kiev'deki en yeni tapınağımızın Janmastami günü yapılan açılış törenindeydim...

Tipik bir günde, (güneş Ganj üzerinde yükselmeden önce) erken kalkıyorum, dandavat pranamımı sunmak üzere Srila Gurudeva'in verandasına yürüyorum, bütün bir günü Kutsal Lütuflarının yanıbaşında geçiriyorum, onunla akşam saat 9:00 da uykuya çekilmeden önce (sunmadan!) kahvaltı, öğle ve akşam prasadamı yiyorum. Ne kadar şanslıyım!

Bu kutsal Nabadwip dham'a nasıl geldim? Bize Nabadwip'in geleneksel ulaşım araçlarıyla ulaşılacak coğrafi bir bölge olmaktan çok daha fazlası olduğu söylenir: burası bir bilinç alanıdır.

Ve buraya gelmek o kadar da kolay değildir. Srila Gurudev'in bana 1983 yılındaki mektupta verdiği bilgiye göre, bu kutsal yere girebilme iznini kazanmadan önce bizlerin en başta iyi şansa, Sri Nityananda Prabhu'nun (Dham'ın Efendisinin) lütfuna sahip olmamız gerekir.

Ama her nasılsa ben buraya gelmek için iyi şansa sahip olmuş bulunuyorum:

brahmananda bhramite kona bhagyavan jiva
guru-krsna-prasade paya bhakti-lata-bija

Karmama göre, bu sayısız maddesel evrenlerde, yüz binlerce yaşam boyu farklı beden formlarına göç ettikten sonra (brahmananda bhramite), her şeye rağmen, bir şekilde, Guru'nun ve Krishna'nın lütfuyla (guru-krsna-prasade), iyi inancın tohumunu (sraddha) almak üzere, yeterli ruhanî erdem (sukriti) biriktirmenin inanılmaz iyi şansına sahip oldum (bhagyavan) ve Vaishnavaların beraberliği (sadhu-sangha) ve gösterdikleri ihtimam sayesinde, o ufak tohum (bija) kalbimin sert toprağında yeşerdi ve adanmış hizmetin narin, hassas sarmaşığı (bhakti-lata) çekinerek, kıvrıla kıvrıla yüzeye doğru yol buldu.

Buraya, Nabadwip'e, işte böyle geldim: kendi çabamla değil, iyi şansla — Sri Guru ve Krishna'nın lütfuyla.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/05/september1.html
Düzen: iMonk — 4 Eylül, 2005.