Kalküta, Batı Bengal, Hindistan — Cuma, 21 Nisan


Sevak Bhavan

Hafta başı Srila Gurudeva, burada, Dum Dum Park, Kalküta, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha Math'ın birkaç ev ötesinde bulunan ve yapımı yeni tamamlanan Sevak Bhavan'ın açılışını yaptı.

Girişteki çiçekten yapılmış kurdelayı törenle kesmek için yeni binaya gitmeden önce, Srila Gurudeva yeni binanın neden Sevak Bhavan diye adlandırıldığını açıkladı:

"Bir ada karar vermem gerekince, öncelikle en uygun adın ne olacağını etraflıca düşünürüm, böylece adı sonradan değiştirmek gerekmez. Dolayısıyla ad, Sevak Bhavan: yani sadece hizmetkarlar orada kalabilir, dışarıdan gelenler, bizden olmayanlar değil."

Bu yeni konut kalmak için hemen hemen hazır: Srila Gurudeva önümüzdeki hafta başı, büyük bir olasılıkla oraya taşınacak. Srila Gurudeva neden hizmetkarların binasına taşınıyor diye merak edebilirsiniz?

Srila Gurudeva her zaman bize kendi örneğiyle öğretir. O yüce bir Vaishnava — gurumuz! — olduğu halde, kendisini asla büyük bir devotee olarak takdim etmez. Her zaman şöyle der, "Ben Srila Guru Maharaj'ın hizmetkarıyım." Onun yegane iddiası şudur: "Ben Vaishnavaların hizmetkarının hizmetkarıyım."

Srila Gurudeva sadece bununla da kalmaz, kendisini öğrencilerinin hizmetkarı olarak görür. Affectionate Guidance adlı kitabında — Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un duygularını yankılayarak — Srila Gurudeva tevazuyla der ki:

"Srila Guru Maharaj'ın iyi hizmetkarları Sri Chaitanya Saraswat Math'ın servetidir. Gerçek servet devoteelerdir, sizlere neyim varsa onunla hizmet etmeye çalışıyorum. Ben gerçekten de sizlerin beraberliğini istiyorum. Sizleri görünce 'hizmet ediyorum' diye düşünüyorum."

Bu Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un ruh halini özetliyor, o da bir zamanlar öğrencilerine şöyle dedi: "Sizler, hepiniz benim kurtarıcılarımsınız. Beni dinlemek, beni Krishna kirtanla meşgul etmek, bana destek vermek için geldiniz (vipada uddharana bandhu-gana)."

Elbette, gurudeva'mızı kutsayabileceğimizi, ondan hizmet alabileceğimizi düşünmemeliyiz. O bizim kurtarıcımız. O acarya: o kendi örneğiyle ders veriyor.

Adi Purana'da Krishna Arjuna'ya şöyle der:

ye me bhakta-janah partha / na me bhaktas ca te janah
mad-bhaktanam ca ye bhaktas / te me bhakta-tama matah

"Bana doğrudan ibadet edenler aslında Benim has kullarım değildirler; Benim gerçek kullarım Benim has kullarıma adanmış olanlardır."

Bizler Srila Gurudeva'ya saygılarımızı sunuyoruz, halbuki o kendisinin bir hizmetkar olduğunu düşünüyor. Kutsal Lütuflarının saf alçak gönüllülüğü bizler için şunun göstergesidir: Krishna'nın hizmetkarlarının hizmetkarları muhteşem bir konuma sahipler ve hizmetkarların ikametgahında (Sevak Bhavan) kalmak büyük bir şereftir.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/06/april3.html
Düzen: iMonk — 21 Nisan, 2006.