Kalküta, Batı Bengal, Hindistan — Cuma, 28 Temmuz


Samimiyet yenilmez

[III bölümden III. bölüm.] — Kaçınılmaz olarak başarısızlığa uğrayınca cesaretiniz kırılmasın — Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'ın yeni öğrencilerine, 2005 yılı Ağustos ayında Rusya'da, Saint Petersburg Vaishnava Festivalinde, dört düzenleyici ilkenin önemi üzerine yaptığım konuşmadan alınmıştır.

İnisiasyon aldığımız zaman, Srila Gurudeva dört düzenleyici ilkeyi izlememizi rica eder: yasa dışı seks yok, bağımlılık yapan maddeler yok, et yemek yok ve kumar yok. Bu dört tür kötü faaliyetten kaçınmak bizler için önemlidir çünkü bunlar spiritüel yaşamımıza zarar verirler.

Elbette, bu dört düzenleyici ilkeyi her zaman katı bir şekilde uygulamak zordur. Bunu anlıyoruz. Bu kötü eylemlere dalmamız genelde alışkanlıktan kaynaklanır ve hepimizin bildiği gibi eski alışkanlıkları kırmak zordur.

Çoğumuz kumardan ve et yemekten vazgeçmekte sıkıntı çekmiyoruz, ancak seks ve bağımlılık yapan maddeler yakamızı kolay kolay bırakmayacaklardır! Bu sinsi günahlar devamlı olarak zihnimizin bir köşesinde pusudadırlar, bize saldırmak, bizi yeminimizden döndürüp vazgeçtiğimizi sandığımız haz odaklı yaşamlarımıza sürüklemek için beklerler.

Dolayısıyla zaman zaman bu dört ilkeyi özenle uygulama girişimimizde başarısız olacağız ve yasa dışı sekse veya bağımlılık yapan maddelere boyun eğerek Krishna bilinçli olmak için gösterdiğimiz içten çabalarda geçici bir gerilemenin acısını yaşayacağız. Cesaretiniz kırılmasın!

Anlayışla karşılıyoruz ki "ruh ister ama beden zayıftır." Ara sıra başarısız oldunuz diye Sri Chaitanya Saraswat Math'dan tekme tokat atılmayacaksınız. Eğer dört düzenleyici ilkeyi her zaman katı bir şekilde uygulamayan herkesi kovacak olsaydık kimse kalmazdı!

Deneyimlerden biliyoruz ki günlük Krishna Bilinçli yaşamlarımızda bazen coşkulu ve canlanmış olacağız — bu dört tür kötü faaliyetten uzak durmayı kolayca başarabileceğiz — ve bazen, mayanın büyüsü ve önceki karmamızın acımasız talepleri karşısında, bunu yapmak bizim için çok zor olacak.

Ve eğer bunun bizim zayıflığımız, bizim başarısızlığımız olduğunu anlıyorsak o zaman tamam:"Ben iyi olmaya çalışıyorum, Srila Gurudeva'nın emrini uygulamaya çalışıyorum, ama zayıfım. Sana dua ediyorum — Guru, Krishna, Vaishnava — senin lütfunla bu güçlüğü yenecek gücüm olsun ve kendimi bir kez daha adayayım. Lütfen beni geri çevirme..."

Kalpten gelen bu tür bir dua, eğer dürüst isek, eğer samimi isek, zorlu zamanlarımızda bize çok yardımcı olur. Ama sahtekar olmayın! İkiyüzlü olmayın! Dört düzenleyici ilkeyi görmezden gelmenin mümkün olduğunu, kötü faaliyetlere karışıp hala Krishna bilinçli olmanın mümkün olduğunu sanmayın — çünkü mümkün değil.

Ve lütfen! — Srila Gurudeva'nın dört düzenleyici ilkeyi uygulamanıza aldırmadığı yanılgısını, onun sadece kalbinizdeki sevgiyi dikkate aldığı yanılgısını yaymayın! Srila Gurudeva asla böyle birşey söylemez! Eğer onun kitaplarını okursanız, görürsünüz ki bu Srila Gurudeva'nın söylediklerinin tam tersidir.

Yalan söylemeyin! Yoldan çıkmanızı haklı göstermek için Gurudeva'nın verdiği direktiflerle çelişmeyin. Kendinizi kandırmayın! Bütün bu kötü faaliyetleri inatla sürdürebileceğinizi ve yine de Krishna bilinçli olacağınızı sanmayın — çünkü olamazsınız.

Bhagavad Gita'da (6:40) Krishna şöyle der:

na hi kalyana-krt kascid / durgatim tata gacchati

"Eğer Beni arayışında samimi isen, yanlış yönlendirilmezsin. Ben seni Kendime yöneltirim." Bu üstü kapalı uyarıya dikkat edin: "Eğer samimi değilsen, seni yanlış yönlendiririm. Eğer Beni kandırmaya çalışırsan, Ben de seni kandırırım!"

Samimiyet, içtenlik Sri Krishna'yı arayışımızda herşeydir. Eğer samimi isek, Krishna bizi Kendi aracısına, guruya yönlendirir ve — eğer direktiflerini izleyecek olursak — guru bizi Krishna'ya yöneltir. Srila Gurudeva bize dört düzenleyici ilkeyi uygulama talimatı veriyor. Eğer spiritüel yaşamlarımızda başarılı olmak istiyorsak, bu emri samimiyetle uygulamak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

Ve önceki karmamız yüzünden — altında uğraş verdiğimiz o belli yanılgı bulutu yüzünden — dört düzenleyici ilkeyi uygulamayı başaramadığımız zaman, yine de samimiyetle pişmanlık duyabiliriz: "Ah Lord'um, ben hala Seni istiyorum. Hala Sana inanıyorum. Hala Srila Gurudeva'nın söylediği herşeye inanıyorum, ama şimdi çok zayıfım. Lütfen beni bağışla. Lütfen bendeki bu kötü alışkanlığı yenmeme yardım et... "

Bu samimi duayı Krishna görmezden gelemez. Krishna taş değildir! Heykel değildir, tapınaktaki altarla sınırlanmış bir put değildir! Özlem dolu devoteelerinin samimi duasına karşılık verecektir, çünkü Bhagavad Gita'da verdiği söz budur: "Seni Bana içtenlik getirecek. İçtenlik yenilmez!"

O halde samimi, içten olmaya çalışın. Kendinize ve Srila Gurudeva'ya karşı dürüst olun. Eğer Srila Gurudeva'nın direktiflerini uygulamaya hazır değilseniz — yasaları ve kuralları uygulamaya hazır değilseniz — o zaman inisiasyon almayın! Bağlantıyı kurmayın — çünkü eğer Srila Gurudeva'ya ve onun talimatına inancınız yoksa bağlantı yoktur.


Burada duruyorum, çünkü bu sabah inisiasyon alacak olanların tören için hazırlanmaları gerekiyor....


—◊—


Niçin değer...

Kendi spiritüel yaşantımdaki zorlu anlarda, inancım zayıf ve geleceğim karanlıkken, azizlerin — Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj, Srila Bhakti Rakshak Sridhar Maharaj ve Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj'ın — sözlerinde teselli ve ilham ararım. "Onlar sonsuz okyanusta bizleri inanç ülkesine yönlendiren deniz fenerleri gibi dimdik ayaktadırlar..."


Sri Krishna'yı Güzel Gerçeği Arayış'tan

Sürekli başarısız olmanın moralimi bozması ve Krishna bilinçli geleceğim konusunda karamsar olmam nedeniyle kendimi özellikle de umutsuz hissettiğim zaman, hemen Sri Krishna'yı Güzel Gerçeği Arayış'ın Dokuzuncu Bölümüne başvururum. Orada Srila Bhakti Rakshak Sridhar Maharaj umutsuzlara çok büyük umut sunar:

Biliyoruz ki şu an mevcut olan zevk alma ruhuyla bağlantımız, acılı bir tepki getirir. Bunu fark edebiliriz, ama arkada bırakamayız. Sadhana, spiritüel uygulama aşamasında bağlantıyı tamamen kopartamayız. Yine de başka alternatifimiz yok. Pozitif gerçeğe olan yakın ilgimiz gitgide daha fazla artacak ve zamanla çevremizdekilere ve yükümlülüklerimize olan bağlılık tamamen yok olacak.

Tekrar tekrar başarısızlığa uğrayabilsek de, bu düşünceden vazgeçmemiz mümkün olmayacak. Tekrar tekrar gerçeğe doğru ilerleme kaydetmeye kalkışacağız ve başarısız olunca, etrafımızı çepeçevre saran düşmanlar tarafından hiç durmadan yenilgiye uğratıldığımızı düşünmek kalbimizi ağrıtacak.

Ama Krishna bilinci ateşi orada durmakta, o ateş asla sönmeyecek. O ebedi gerçeğin kıvılcımı. Dolayısıyla ateş yanmaya devam edecek ve gün gelecek bizi saran düşmanlar ebediyen çekip gidecekler. Birgün göreceğiz ki Krishna bütün kalbimizi ele geçirmiş ve diğerleri sonsuza dek ayrılmışlar; artık bizi rahatsız etmek için zihinsel ortamımızda olmayacaklar.

O istenmeyen şeylerin aynı mantar gibi olduklarını göreceğiz: onlar zihinsel toprağımızdan ortaya çıktı, şimdi ise hepsi gitti ve öldü. Hepsi gitmiş bulunuyor ve Krishna kalpte tek başına. O zaman geldiğinde, kalp sadece Krishna ile dolu, Krishna kavramıyla dolu.


Altın Düşünceler'den—

Sadece tembel olanlar rahatsızlık duymazlar, Srila Govinda Maharaj Altın Düşünceler'in en çok sevdiğim pasajlarından birinde böyle diyor. Bizi uğraştıran şeyler ilerlemenin işaretidir çünkü hizmet etmedeki samimiyetimizi ve kararlılığımızı test ederler:

Uygulama yaşamımızda her zaman bir miktar sıkıntı gelecektir ama biz ona aldırmayız. Hizmet etmek isteyen kişi bu maddesel dünyada bazı sıkıntılarla karşılaşmak zorundadır.

Hizmet etmeye çalışmayan sıkıntı çekmez: yanlız kalır, hizmet etmek için hiçbir çaba göstermeden boncukları üzerinde zikir yapar. Böylece sıkıntıdan — ve gelişmeden uzak kalır!

Oysa hizmet yaşamına başlayan kişi için sıkıntılarla karşılaşmak kaçınılmazdır! Bu da bir tür iyi işaret olabilir. Eğer bir sporcu koşarsa ama bacaklarında hiç ağrı hissetmezse o türlü koşma onun için yeterli değildir. Bu onun yeterince ağır çalışmadığı anlamına gelir; böyle yaparak yarış kazanamaz.

Yeni başlayanlar gevşek bir ruh haliyle başarılı olamazlar. Hizmet her zaman zordur ve bunu yapabilenler kesinlikle yarar sağlarlar.


Bhagavad Gita Aslının Aynı'dan—

Yirmi yılı aşkın bir süre önce, güçlüklerle karşılaşınca sebatla devam etmek için cesaret vermek adına, Goswami Maharaj bana Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj'ın Bhagavad Gita — Aslının Aynı'da yer alan 3:31. ayetin içsel anlamını gösterdi:

Ama Lord'un ebedi yönergelerine sarsılmaz inancı olan sıradan bir adam — böyle emirleri yerine getiremese de — karma yasasının esaretinden kurtulur.

Krishna bilincinin başlangıcında kişi Lord'un talimatını tam olarak yerine getiremeyebilir, ama yenilgiye ve umutsuzluğa odaklanmadan, bu ilkeyi yerine getirememekten dolayı kırgın olmadığı ve samimiyetle çalıştığı için, saf Krishna bilinci mertebesine kesinlikle yükseltilecektir.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/06/july4.html
Düzen: iMonk — 28 Temmuz, 2006.