Kalküta, Batı Bengal, Hindistan — Çarşamba, 21 Haziran


İleriye gitmek

Ben her zaman bloglarımda ne yazdığıma dikkat etmeye çalışırım — özellikle de Srila Gurudeva'nın verandasında olan bitenle ilgili herhangi bir şey yazarken — çünkü Kutsal Lütuflarının söylediği birşeyi yanlış sunmayı (kazara da olsa), imtiyazlı veya gizli bilgiyi ifşa etmeyi veya hizmetkarlarını ya da öğrencilerini olumsuz bir ışık altında tanıtmayı asla istemem.

Geri adım blogu yazmam uzun sürmedi, ama hemen webde yayınlamadım çünkü kaygılandım: Acaba fazla mı konuştum? Acaba gocunan olur mu? Acaba çok mu sıkıcı?

Bir kaç gün geçtikten sonra yayınladığım zaman, aldığım e-postalarin sayısına şaşırdım: sadece ilk kırkbeş dakikada üç tane! Basit bir blogun yarattığı etki sıklıkla beni hayrete düşürür. Ve galiba daima en fazla cevap, günlerce rötüş yaptıklarıma değil birkaç saatte karaladığım bloglara geliyor! (Kendime not :)

E-postaların çoğu benim utanmamla ve "bu sözüm ona hizmetin gereksiz olduğuyla ilgili başımın etini yiyen bir kuşku — bu kendimi yararlı hissetmek için uydurduğum birşey," sözlerimle empati kurmuş (Ukrayna, Zaporizhzhya'dan) Gandharva Devi Dasi şunları yazdı:

Sri Guru ve Sri Gauranga'ya övgüler olsun!

Sevgili Maharaj,

Lütfen tevazulu saygılarımı kabul edin.

Rusya web sayfasına girince ve aşina olduğumuz iMonk linklerini görünce, herşeyin iyi olduğunu ve sonunda eve, "dört duvarın yardım ettiği yere" geldiğimi hissediyorum. Teşekkür ederim!

Yazılarınızı basmaya ve nama-hatta toplantılarında okumaya çalışıyorum. Ama son toplantıya birşey götürmedim, dolayısıyla herkes bana sessizce baktı ve Yuteshwari sormadan edemedi: "Neden Akinchan Maharaj'ın yazılarından getirmedin?" Bu yüzden gelecek sefer kesinlikle "alışılmış pozisyonumu alacağım". Geri adım adlı yazıda kullandığınız sözlerden daha iyisini ben bulamadım.

Sri Guru and ve Lütfu adlı yazınıza gelince, yazı bana, Merhametin nasıl, (Yüce İradeden devoteeler vasıtasıyla) bu maddesel dünyaya nüfuz ettiğini ve kendisini belli ettiğini net olarak gösterdi.

Sizinle bu yaz karşılaşacak olmanın büyük umudunu taşıyoruz.

Derin saygıyla,

Gandharva Devi Dasi

Devoteelerin çoğu acıdıysa da, bazıları, örneğin Venezuela, Karakas'dan gelen bu mektup, zihinsel bunalımın hizmet yapmamızı engellemesine izin vermememiz gerektiğini hatırlattı:

Son yazınız Geri adım'ı az önce okudum ve çok güzel. Doğru, zihnimiz bazen bizleri huzursuz eden şeyler söyler ve yanlış karar vermeye zorlar; kalbimizi izlemeli ve zihnimizi yatıştırmalıyız. Bizlere öğrettiğiniz için ve web-siteniz vasıtasıyla yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Okuyucuların çoğu benim hizmet tutkumla ilgili yazmışlar çünkü, bir devoteenin de işaret ettiği gibi, "şişirilmiş bir kendini önemseme duygusu" içine girmek ve "hizmetim çok değerli ve gerekli..." diye düşünmeye başlamak çok kolay.

Ben kendi eksiklerimin bilincindeyim ve Geri adım'ın kendi eksikliklerimle uğraşmak yerine başkalarının hizmetlerine dil uzatmak şeklinde yanlış anlaşılabileceğinden bir parça da endişe duymuştum, ama bu korku ABD Kaliforniya'da bulunan Vaidehi Devi Dasi'nin bu mektubu sayesinde yatıştı:

Geri adım yazınızı okudum ve çok sevdim. Srila Gurudev'in, kendisi için değil biz yararlanalım diye, kendisine hizmet etmemize nasıl izin verdiğini düşündürdü. İnanabiliyor musunuz? Onun ayaklarında, sadece birkaç adım ötede olduğunuz için çok şanslısınız!

Ve sanırım, bu yazı Geri adım blogunu güzel bir şekilde özetliyor: "Srila Gurudev, kendisi için değil biz yararlanalım diye, kendisine hizmet etmemize izin veriyor."

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/06/june3.html
Düzen: iMonk — 21 Haziran, 2006.