Navadwip, Batı Bengal, Hindistan — Cumartesi, 11 Mart


Yeni bir sannyasi

Dhamda işler gerçekten de hızlı gelişiyor! Sri Govinda Prabhu apansızın Srila Gurudeva'dan sannyas inisiasyonu istedi. Kutsal Lütufları bunun üzerinde düşüneceğini söyledi...

Srila Gurudeva'nın karar vermesi için birkaç ay geçer diye düşündüm, ama birkaç saat sonra Paramahamsa Maharaj'ın Sri Govinda Prabhu'yu aramakta olduğunu duydum, ve Sri Govinda Prabhu'ya bunu bildirdiğim zaman, danda için boyunu ölçmek isteyen Paramahamsa Maharaj'ı çoktan gördüğünü söyledi!

Onun adına çok sevinçliyim; son yirmi yıl içinde Birleşik Devletlerde, İngiltere'de ve Hindistan'da birbirimizi görmüştük, ama çok fazla konuşmamıştık. Ancak, birkaç gün önce Londra'dan buraya gelişinden bu yana iyi dost olmuştuk. "Ne istediğine dikkat etmelisin!" diye kaburgalarına şakayla hamle yapıp takılıyorum.

Bu sabah Srila Gurudeva, Sri Madhavendra Puri'nin kutsal ayrılış gününde, Sri Govinda Prabhu'ya sannyas mantra veriyor ve ona Bhakti Vigraha Nyasi Maharaj — Vaishnava sannyasinin İlahi Formu adını bahşediyor.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Navadwip, Batı Bengal, Hindistan — Salı, 14 Mart

Gaura Purnima

Srila Gurudeva'nın yanında ve dünyanın her yerinden her yıl buraya, Hindistan Nabadwip Dhamdaki kutsal Ganj Nehri kıyısında bulunan Sri Chaitanya Saraswat Math'a gelen binlerce Vaishnava hacının beraberliğinde, Gaura Purnimayı — Altın Lord Sri Krishna Chaitanya Mahaprabhu'nun kutsal zuhur gününü — kutlama şansına eriştiğim dördüncü yıl bu yıl.

Ay yükselene kadar oruç tutuyoruz ama kimse zorlanmıyor çünkü bugün aratilerlerle, pujalarla, Sri Chaitanya Charitamrita'dan bölümlerin okunmasıyla ve Lord'un kutsal adlarının durmaksızın gün boyu zikriyle dopdolu geçen harikulade bir gün. Akşamın erken saatlerinde, ay doğmadan az önce Srila Gurudeva, Mahaprabhu'nun yücelikleri hakkında konuşmak ve Sri Chaitanya Charitamrita (Adi Lila, 13:89–124) da yer alan ve Lord'un doğumunu öven otuz altı ayeti güçlü, net bir sesle okumak üzere aşağıya, tapınağa iniyor.

Akşamın ilerleyen saatlerinde, orucumuzu bozduktan sonra, Srila Gurudeva (Ranajit Prabhu tarafından düzenlenen) kundanın karşı tarafındaki muhteşem havai fişek gösterisini izlemek için, scooterine binerek balık istifi kalabalığın arasından Govinda kunda kıyısındaki Seva Ashram binasına geliyor.

Gerçekten de fantastik bir havai fişek gösterisi. Herkes oohlayıp aahlıyor ve Srila Gurudeva gösteriden öylesine keyif alıyor ki iki saat süren gösteri sona erene kadar, on buçuğa kadar, verandasına dönmüyor!

Muhteşem gün için ne göz kamaştırıcı bir final!

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/06/march2.html
Düzen: iMonk — 14 Mart, 2006.