Navadwip, Batı Bengal, Hindistan — Pazar, 19 Mart


Üçüncü Yıldönümü

Biliyorum. Sizin kadar şaşkınım. Üç yıl, ve ben bir sannyasi yaşamı sürmeye çalışarak, Krishna bilinci yaşamı sürmeye çalışarak hala buradayım. Hayret verici. Srila Gurudeva öylesine iyi ki. Hepsi onun lütfu:

lava-matra sadhu-sange sarva-siddhi haya

"Bir sadhu ile, bir azizle sadece bir dakika gerçek beraberlik bile, ruhani yaşamınızda size her türlü başarıyı verebilir."

Üç yıl önce işimi, dairemi ve sahibi olduğum pek çok şeyi bıraktım ve yaşamımı tamamen Krishna bilincine adamak üzere — Srila Gurudeva tarafından kutsal sannyas mertebesine inisiye olmak için buraya, Nabadwip'e geldim.

Sripad Goswami Maharaj'ın "Gelecek şimdidir!" adlı mektubu sayesinde, derin uykumdan uyandım — "bir anlık tam bilinçlilik" deneyimledim — ve öncelikle onunla konuşmak için, sonra da Srila Gurudeva'yla gelecekteki planlarımı konuşmak için Hindistan'a gelerek kendi en üstün çıkarımı araştırmaya başladım.

kim pramattasya bahubhih / paroksair hayanair iha
varam muhurtam viditam / ghatate sreyase yatah

"Bu dünyanın maddesel zevkleriyle sarhoş olmuş insanların yaşamlarında pek çok yıl, idrak edilmeden, boşu boşuna geçmektedir. Değerli zamanlarını kaybetmekte olduklarını fark ettikleri ve ebedi çıkarlarını ciddiye aldıkları tam bilinçli bir an ise (onca yıldan) daha iyidir."

Ben aldatmaktan bıktım (ye yatha mam prapadyante) ve aldatılmaktan sıkıldım (tams tathaiva bhajamy aham). Sadece lafta öğrenci olmak istemiyorum. Hakikatle gerçek, somut bir bağlantı istiyorum:

tad viddhi pranipatena / pariprasnena sevaya
upadeksyanti te jnanam / jnaninas tattva-darsinah

Net olarak anlıyorum ki eğer o hakikat boyutuyla bir bağlantı elde edecek olursam (tad viddhi) bu aldatma eğiliminden vazgeçmem gerekir ve bilincimi tamamen Srila Gurudeva'ya teslim etmem (pranipatena) gerekir. Onun bilinci her zaman süper-öznel bilinçli boyuta yoğunlaşmış haldedir (jnaninas tattva-darsinah).

Aldatmaktan vazgeçtiğim zaman ve Srila Gurudeva'nın talimatını sadakatle izlediğim zaman (pariprasnena) aldatılmaktan kurtulacağım ve hizmet yoluyla (sevaya) o daha üstün dünya ile gerçek, somut bir bağlantı elde edeceğim.

Bu kolay birşey değil, ama başka seçeneğim yok: eğer o adanmışlık dünyasına girmeme izin verilmesini istiyorsam (upadeksyanti te jnanam), her gün ödemem gereken bedel budur.

Tanrı bana yardım etsin.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/06/march3.html
Düzen: iMonk — 19 Mart, 2006.