Kalküta, Batı Bengal, Hindistan — Pazar, 14 Mayıs


Kim kimi kandırıyor?

Cuma günü Lord Nrisinghadev'in, Lord Visnu'nun yarı insan, yarı arslan enkarnasyonunun göründüğü günü kutladık.

Heyecan verici, dramatik bir zuhur edişten konuştuk! Şeytan Hiranyakashipu, kendi oğluna, aziz mertebesindeki Prahlad'a merhametsizce zulmedince, Krishna'nın Bhagavad Gita'da (4:8) verdiği sözü yerine getirmek için, adanmış devoteeleri korumak (paritranaya sadhunam) ve şeytanları öldürmek için (vinasaya ca duskrtam), Lord Nrisinghadev çocuğun ateist babasını öldürmek üzere sütundan dışarıya fırlar.

Hiranyakashipu ölümsüz olduğu için ceza almadan hareket edebileceğini düşündü. Binlerce yıl katı çileler çektikten sonra, Lord Brahma, bu maddesel evrenin yaratıcısı, ona ne dilediğini sormuştu. Hiranyakashipu'nun ölümsüz olma ricası reddedilince (çünkü bu maddesel dünyada doğan herkes, Lord Brahma da dahil ölmek zorundadır) Hiranyakashipu hileye başvurarak ölümsüz olmaya çalıştı: kurnazlık yaparak ne insan, ne hayvan tarafından, ne gündüz ne gece, ne yerde ne gökte, ne içeride ne dışarıda öldürülmemek üzere kutsanmak istedi (ve isteği kabul olundu).

Kurnazca.

Hiranyakashipu bütün kartları elinde tuttuğunu düşündü, oysa Lord Brahma'nın elinin altında hazır kartı vardı. Lord Krishna, dehşete kapılmış olan Hiranyakashipu'yu öldürmek için korkunç Lord Nrisingha formunda sütundan fırlayınca, Hiranyakashipu'nun sözde ölümsüzlüğünü oluşturan koşullar gerçekleşti: Lord Nrisingha, yarı insan yarı arslan (ne insan ne hayvan) yaratık, Hiranyakashipu'yu alacakaranlıkta (ne gündüz ne gece), kucağına koyarak (ne yerde ne gökte) sarayın girişinde (ne içeride ne dışarıda) öldürdü.

Çok kurnazca!

Bhagavad Gita'da (10:36) Krishna der ki, "Ben en büyük sahtekarım (dyutam chalayatam asmi)."

Biliyorum.

Şoka girdiniz.

"Tanrı sahtekarlık yapar mı?"

Hım, evet — siz Onu kandırmaya çalışınca.

Hiçbir konuda Tanrı'nın üstüne yoktur — hilede bile. Bizlerin olabileceğimizden kat kat beceriklidir ve yaratıcıdır. Eğer Onu kandırabileceğinizi düşünüyorsanız, sadece kendinizi kandırıyorsunuz demektir. Eğer onu aldatırsanız, O da sizi aldatır. Hiranyakashipu'ya bir sorun!

Krishna'nın Bhagavad Gita'da (6:40) verdiği sözü anladınız mı?

na hi kalyana-krt kascid / durgatim tata gacchati

(Eğer samimi iseniz asla aldatılmazsınız) ifadesi üstü kapalı olarak şu uyarıyı yapıyor: "Eğer samimi değilseniz, mutlaka aldatılacaksınız."

Bu Krishna'nın daha önceki ifadesiyle de doğrulanır (4:11):

ye yatha mam prapadyante / tams tathaiva bhajamy aham

"Sen Benimle ne şekilde ilişkiye girersen (ye yatha mam prapadyante) Ben karşılığını veririm (tams tathaiva bhajamy aham). Eğer beni kandırmaya çalışırsan (ye yatha mam prapadyante) Ben de seni kandırırım (tams tathaiva bhajamy aham). Senin oynadığın kartların (ye yatha mam prapadyante) aynısını oynarım (tams tathaiva bhajamy aham)."

Bu kadar basit, öyle değil mi? Hiranyakashipu nasıl bu kadar aptal olabildi?

Böyle olmayın. Tanrı'yı kandırmaya çalışmayın...

Ama size bunu söylememe gerek yok, değil mi?

Çünkü eğer Tanrı'yı kandırabileceğinizi düşünüyorsanız zaten oyununuzu tam desteyle oynamıyorsunuz demektir...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/06/may2.html
Düzen: iMonk — 14 Mayıs, 2006.