Saint Petersburg, Rusya — Cuma, 3 Kasım


Neden?


neden yağar kar
gurudev yoksa artık?
kaypak hatıra—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Saint Petersburg, Rusya — Salı, 7 Kasım

Boş teselli

Zihnin değişik çağrışımlar yapması, bağlantılar kurması ne tuhaf, ne anlaşılmaz, öyle değil mi?

Birkaç gün önce, sabah darshanlarından birinde, biri şu soruyu sordu, "Zihinlerimizi nasıl kontrol edebiliriz? "Srila Gurudeva canlı bir benzetmeyle karşılık verdi: kendimizi soğuktan ve rüzgardan ve yağmurdan korumak için nasıl pencereye cam takarsak, olumsuz, istenmeyen unsurlara karşı zihnimizi, benzer bir bariyerle, kalkan gibi korumalıyız."

Ben bu açık imajı zihnimden atamıyorum... Soğuk sabahlarda, rüzgarlı ikindilerde ya da yağmurlu akşamlarda, kendimi derin düşünceler içinde, Srila Gurudeva'yı hatırlayarak pencereden dışarıya bakarken buluyorum... Onun benzetmesi, baktığım cam kadar berrak: kendimizi öylesine korumalıyız ki çevremizdeki dünyayı, ortamdan etkilenmeden görebilelim.

Ben artık, özellikle de soğuk ve esintili bir günde, ne zaman camdan dışarı baksam, hemen bu benzetmeyi ve onun yarattığı çağrışımla Srila Gurudeva'yı hatırlarım. Ve ne zaman kar yağmaya başlasa, o ilk karın nasıl Srila Gurudeva'ya hizmet etmeye geldiğini anımsarım ve bu bağlantı bana, onun beraberliğini ne kadar çok özlediğimi hatırlatır, özellikle de kendimi şöyle söylenirken bulunca:

"Aptal kar! Neden hala buraya geri geliyorsun? Bir keresinde sadece Srila Gurudeva'ya hizmet için gelmiştin; şimdi ise sadece bana onun yokluğunu hatırlatmaya yarıyorsun. Bir zamanlar eğlenceli olan senin kaypak tuhaflıkların şimdi bana Boş teselli... Git buradan!"

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/06/november1.html
Düzen: iMonk — 7 Kasım, 2006.