Smolensk, Rusya — 11 Kasım, Cumartesi


Sıcak karşılama

Sripad Madhav Maharaj'ın memleketi Smolensk'de kısa bir hafta sonu turu yapmak üzere dün gece Moskova'dan Smolensk'e giden geceyarısı trenine bindik. Tren istasyonuna girerken yumuşak bir kar yağıyordu: sanki biri raylara talk pudrası dolu dev bir çanak düşürmüştü...

Smolensk Rusya'nın batısında, Dinyeper Nehri kıyısında, Moskova'nın yaklaşık 400km (250m) güney batısında, Belarus sınırı yakınlarında bir şehir. Rusya'nın en eski şehirlerinden biri (dokuzuncu yüzyılda kurulmuş) ve 400,000 nüfusa sahip. Uzun tarihi boyunca pek çok kez yıkılmış ve hem Napolyon hem de Hitler'in istilaları sırasında ele geçmiş.

Madhav Maharaj ve diğer altı devotee peronda bizleri karşılamak için çiçeklerle bekliyorlar. Yanlarında mridanga ve kartallar da var ve trenden inmeden önce bile canlı kirtanı duyuyoruz. Bizler — sabahın altısında, kar altında! — neşeyle Hare Krishna maha-mantra söyleyerek peron boyunca yürürken ve araba park yerini geçerken insanlar gözlerini dikmiş hayretle bize bakıyorlar.

"Bu adamlar da kim?"

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Smolensk, Rusya — 12 Kasım, Pazar

Gerçek sosyal yardım çalışması

Rama Sundar Prabhu ünlü Smolensk Tıp Akademisinde eğitim görmek üzere Hindistan'dan geldi. Üniversitedeki derslere devam ederken, Sripad Madhav Maharaj'la ve bizim devoteelerimizle karşılaştı, felsefemizin cazibesine kapıldı, kampüste düzenli sankirtan partileri düzenlenmesine yardımcı oldu ve nihayet burada Rusya'da, Srila Gurudeva'dan inisiasyon aldı.

Dün akşam benim konuşmama katılmak üzere beraberinde kendi ülkesinin vatandaşlarından — tıp akademisindeki arkadaşlarından — yaklaşık otuz kişi getirdi. Hevesle dikkatlerini toplamış, geleceğin aydınlık yüzlü doktorlarına bakıyorum ve böylesine asil bir meslek seçtikleri için onları kutlayarak ve diğergamlıklarını, hastalara ve acı çekenlere yardım etme arzularını överek konuşmama başlıyorum, ama insanlığa gerçekten yardım etmek için sadece belirtileri değil, acının ve hastalığın nedenini tedavi edebilmeleri gerektiğini hatırlatıyorum.

Tıp doktorları olarak onların sadece hastalığın belirtilerini (karmanın tepkilerini) tedavi edebildiklerini, oysa manevi bir doktorun (gurunun), acının (çevreyi ve diğer canlı varlıkları sömürmemizin yarattığı tepkilerin) nedenini iyileştirdiğini anlatıyorum. Beden ruhun yanılgısının biyolojik olarak ifadesidir: yanılgı ortadan kalkınca ve ruha saf bilinci geri kazandırılınca, bütün acı durur.

Ancak özbenliğin gerçek yapısını ve acının neden ve sonucunu anladığınız zaman, diye devam ediyorum, gerçek sosyal yardım çalışması yapabileceksiniz: kendinizi ve diğerlerini doğum, yaşlılık, hastalık ve ölümden kurtarma çalışması yapabileceksiniz. Eğer başkalarına gerçekten yardım etmek istiyorsanız ilk önce kendinizin kim olduğunu anlamalısınız ve has bir manevi profesörün (gurunun) asistanı (manevi öğrencisi) olarak bilincinizi arındırmalısınız: "Doktor, kendini iyileştir."

Öğrenciler karma ve görev, yaşam ve ölüm, guru ve manevi öğrencinin nitelikleri hakkında her türden soru soruyorlar ve yanıtlardan tatmin olmuş görünüyorlar. Akşam kısa bir kirtanla son buluyor ve öğrencilerin kampüse dönme zamanı gelmeden önce herkes tabak dolusu prasadamın ve bir bardak sıcak kompotun (komposto) tadına varıyor.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/06/november2.html
Düzen: iMonk — 12 Kasım, 2006.