Yaroslavl, Rusya — Cuma, 24 Kasım


Bir başka ders

Dün öğleden sonra, dört saatlik bir tren yolculuğuyla, Moskova'dan Yaroslavl'a gittik, 640.000 nüfuslu, Moskova'nın 300 kilometre kuzeydoğusunda (180 mil), Volga Nehri üzerinde küçük bir şehir. Bu şehre üç yıl önce yaptığım ziyarette, bana dış görünüşün insanı yanıltabileceği hatırlatılmıştı ve bu gezide de benzer bir ders öğrendim.

Yıllık Vaishnava festivalimize yüzlerce adanmış katılır, bu nedenle hepsiyle teker teker konuşmak imkansızdır. Ancak, bu nispeten küçük şehirlerdeki kısa turlarda onlarla şahsen tanışırım ve her seferinde, felsefemizi anlayışlarından, hizmet tavırlarındaki adanmışlıktan, eşsiz becerilerinden ve bu turları başarıya dönüştürmek için — poster ve el ilanı tasarımı ve dağıtımı, salon kiralamak ve yerel gazetelere ilan vermek — gösterdikleri çalışmanın çokluğundan çok fazla etkilenirim.

Söz konusu vaka: misyonumuzun Yaroslavl'daki de facto liderleri olan, hayat dolu, gözüpek iki yaşlı kadınla, Nanaratna Devi Dasi ve Tulasirani Devi Dasi ile yaptığım konuşma. Onları (benim yaptığım gibi) ileri yaşta iki emekli olarak görüp gözden çıkarma hatasına düşmeyin!

Benim halka açık bir konuşmamı ilan eden posterleri asmak üzere yerel kuruluşlara gittikleri zaman, sık sık laik personelin tepkisiyle karşılaştılar. Nanaratna Doğu'ya Yolculuk adlı posterini asmak için izin isterken meraklı bir kütüphaneci şöyle sordu, "Bunun ruhla ilgisi var mı?" Nanaratna şöyle cevapladı: "Doğudan gelip de ruhla bağlantısı olmayan herhangi birşey var mı?"

Benzer şekilde, (konuşmanın yapılacağı) Kültür Evi'nin sorumlusu, Tulasirani'nin posterindeki Krishna resminden kuşkulandı ve şüpheyle sordu, "Bu dinsel bir tarikat mi?" Cevabı cin gibiydi: "Elbette değil! Krishna şöyle der, 'Sarva-dharman parityajya — her türlü dini bırak!' öyleyse bu nasıl tarikat olabilir?"

Bu yaşlı bayanları hafife almayın! Eğer onları Saint Petersburg'daki Vaishnava festivalinde çiçek kolye yaparken veya tapınak odasını süpürürken görürseniz ellerinden sadece bu işin geldiğini düşündüğünüz için bağışlanabilirsiniz, ama onları daha iyi tanıdıkça, felsefemizi günlük yaşama uygulamada ne kadar ehil olduklarını görmek sizi hayrete düşürür.

Böyle adanmışlarla, Rusya'daki misyonumuzun geleceğine güvenle bakabiliriz.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/06/november4.html
Düzen: iMonk — 24 Kasım, 2006.