Saint Petersburg, Rusya — Salı, 21 Kasım


Rus trenleri

Burada Rusya'daki trenlerde, bir şehirden diğerine giderken, çok fazla zaman geçiriyorum — özellikle de Moskova ve Saint Petersburg'daki iki ana merkez arasında yolculuk yaparken. Bu akşam Moskova'ya gece treniyle gideceğim ve Salı öğleden sonra Yaroslavl'a giden bir başka trene bineceğim.

Rusya'daki uzun mesafe trenlerinde, her bir vagonda dokuz kompartman vardır ve üç sınıfa ayrılır:

Myagkiy veya Lyux (1. sınıf)
İki yataklı lüks kompartman (her vagonda on sekiz kişi). Fiyatı kupenin iki katı, ama her yolcuya iki misli alan.

Kupeyniy (2. sınıf)
Dört yataklı kompartman (her vagonda otuz altı kişi). Yatakları olabildiğince rahat olan düzgün, yataklı kompartmanlar.

Platskartniy (3. sınıf)
Açık kompartmanda altı adet sert, lüksten uzak yatak (her vagonda elli dört kişi). Gösterişsiz ve basit, genellikle kalabalık ama ucuz.

Üç sınıfın hepsinde de yolculuk yaptım ama seçim yapmam gerekse söylemem gerekir ki, açık platskartniy vagonunu tercih ederim. Birinci sınıf (lyux) harika, ancak çok pahalı ve yolun çoğunda uyuduğum için, fazladan eklenen lüksü takdir edecek zamanım yok.

İkinci sınıf (kupe) oldukça rahat (ve genelde bu sınıfta yolculuk yaparım), ama yine de gösterişli olmayan platskartniy yani açık kompartmanı tercih ederim çünkü kupe kilitlenebilir kapılara sahip olsa bile (ve dolayısıyla bir parça mahremiyet sağlasa da), sıklıkla bir çevirmenle yolculuk yaptığımdan, kompartmanın sınırlarını iki yabancıyla paylaşmak durumundayım — ve şansıma her seferinde bu kişiler ya sarhoşlar ya da duşa ihtiyaçları var veya kadınlar!

Elbette, açık kompartmanda mahremiyet yok ama kapı olmadığı için, kendimi çok fazla hapsolmuş hissetmiyorum. Her kompartmanda altı yatak olduğu halde — birbiri üstüne konmuş, dar ranzalar şeklinde düzenlenmiş, ikisi geçidin bir tarafında, diğeri geçidin diğer tarafında enlemesine duran, pencerenin üzerine ve altına konmuş yataklar — eğer çevirmenim ve ben pencere kenarındaki bu yere geçersek, diğerlerinden ara geçitle ayrılmış oluyoruz ve böylece biraz daha fazla yere sahipmişiz gibi geliyor.

Üstelik, diğer kompartmanlar kadar sıcak ve havasız olmuyor (pencerelerden hiçbiri açılmıyor) ve hoş olmayan kokular tek bir kompartmanın sınırlarında hapsolmak yerine bütün vagona dağılıyor.

Ruslar çok arkadaş canlısı ve trenlerde kimse güvenlikten kaygılanıyormuş gibi görünmüyor: insanlar yabancılarla dolu bir kompartmanda bavulunu bırakıp tuvalete gidiyor ve tek başına yolculuk yapan kadınlar kompartmanı üç yabancı erkekle paylaşmaktan endişe duymuyorlar...

Her vagonda iki tuvalet var, biri bir uçta diğeri öteki uçta. Görevliler — ya bir provodnik (erkek) ya da provodnitsa (bayan) — onları temiz tutmaya çalışırken, platskartniy vagonunda elli dört kişi bu iki tuvaleti paylaştığından, temizlik bazen problem labiliyor.

Still, if you are budget-conscious or just feeling a little adventurous, platskartniy class is a great way to travel.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/06/november3.html
Düzen: iMonk — 21 Kasım, 2006.