San Jose, Kaliforniya — Çarşamba, Şubat 14


Aşkı ararken

Kutsal Hizmetkar'dan (The Divine Servitor) alınan (düzeltilmiş) bu parçada Srila Govinda Maharaj: "Adanmış kullar neden bu dünyada aşk diye birşey yoktur diyorlar, lütfen açıklar mısınız?" diyen bir adanmış mektubuna cevap veriyor.

İngilizcede kutsal metinlerin sözünü ettiği ilahi aşka karşılık olacak bir kelimenin olmadığıı doğrudur. Sevgi ve prema aynı değildir.

Her jiva-ruh üç tür niteliğe sahiptir — isteme, hissetme ve düşünme — ama jiva-ruh bu maddesel dünyada yanılgı ile (maya) örtülüdür. Jiva-ruh temiz [kirlenmemiş] pozisyonda her zaman sevgili aşkına — Krishna'ya — ibadet eder ve düşündüğü tek görev odur. Transandantal hizmet dünyasında doğal görev aşktır.

Transandantal dünya aşkla doludur. Krishna'nın aşkı sonsuzdur: O aşkını bir kişiye verince aşkı azalmaz böylece aşkını başkalarına vermesi imkansız hale gelmez. Jivaların çoğu o transandantal aşk dünyasına giderler, ama ne yazık ki bir miktar ruh buraya, bu dünyaya gelir.

Burada bu maddesel dünyada herkes aşk arıyor, oysa saf aşk bu sömürü boyutunda bulunmaz. Gerçek aşk adanmışlık boyutunda: aşkın boyutta görülür.

Jiva-ruh yapısı gereği bilinçlidir. Faal olmalıdır, ancak bu maddesel boyuttaki faaliyeti her zaman yanıltıcı sömürü boyutu iledir. Burada her şey her şeyi sömürür, oysa adanmışlık boyutunda sömürü ihtimali yoktur — sadece Krishna'ya ve refakatçilerine hizmet vardır. Srila Rupa Goswami aşkla ilgili şu tanımı verir:

vyatitya bhavana-vartma / yas camatkara-bhara-bhuh
hrdi sattvojjvale badham / svadate sa raso matah

"Gerçek aşk bizlerin aşk olarak tahayyül ettiğimizin çok ötesindedir. Bizim maddesel zihnimiz orada deneyimlenen mutluluğun, neşenin ve doyumun türünü idrak edemez. Ama suddha-sattvada — yanılgının örtüsünden özgür olan kalpte — o durumda o [aşka ait] vecd okyanusu duyumsanabilir."

Bu maddesel boyutta, bizim aşk olarak düşündüğümüz şey, o duygunun sadece minik bir gölgesidir. Transandantal dünyaya bir bağlantı olmadan, bu maddesel boyutta gerçek aşkı deneyimlemek imkansızdır. Biz burada, erkek ve dişi kimlikler ile birlikte, o sevgi duygusunun sadece gölgesine sahibiz. Bazen o özü elde etmek için beraber ve karşılıklı olarak, elimizden gelenin en iyisini yaparız ve bazen, bu maddesel yapıya rahatsızlık vermemek için, gerçek aşka duyduğumuz özlemi içimizde taşıyarak, bir sistem içerisinde sevecenlikle uğraş verip beraber yaşarız.

Ama buradaki faaliyetimiz bizi sürekli bir doğum ve ölüm döngüsüne getirir. Kör bir adamın adanmışlık dünyasının ışığını araması gibi, "Aşk nerede? Aşk nerede?" — diye arayarak, çok değişik türden yaşam formları içinde, çok değişik türden doğumlar alırız.

Biz o adanmışlık dünyasını göremeyiz, ama Yüce Sevgilimiz Krishna, her şeyi görebilir. Özlemimizi görünce, bizi vecd dolu aşk okyanusundan bir damla almaya hazırlamak için, bazen merhametli sevgi dolu ışığını Sri Guru-Vaishnava vasıtasıyla dağıtır.

Siz adanmış bir ailenin beraberliğine sahip olduğunuz için şanslısınız. Srila Guru Maharaj'ın önderliğinde, adanmış kullara hizmet yoluyla adanmışlık dünyasının gerçek anlamı güzel bir şekilde anlaşılabilir. Srila Guru Maharaj'ın kitaplarından çok fazla rehberlik elde edebilirsiniz ve onu izlemeye çalışabilirsiniz. Herkes, dürüstçe gerçek aşkı istiyor ve Srila Guru Maharaj kendi talimatı ve öğütleriyle bizi ona hazırlıyor.

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/february2.html
Düzen: iMonk — 14 Şubat, 2007.