San Jose, Kaliforniya — Çarşamba, 28 Şubat


Yuvanın rahatlığı

Yuvanın rahatlığı adlı bu kitapçıkta, Srila Guru Maharaj "Tanrı'ya, yuvaya dönmekten" söz ediyor, ardından yuvanın neye benzediği ile ilgili harikulade bir tanım yapıyor:

Yuva nedir? Bizim iyiliğimizi isteyenlerin arasında olduğumuzu anladığımız yerdir. Biz eğer kendi çıkarımıza aldırmıyorsak, orada bize sahip çıkacak çok fazla kişi vardır — aslında bütün çevre bize sahip çıkacaktır — ve işte orası yuvadır. Orası Mutlak'ın ülkesidir, orada Onun hizmetine, en üstün konuma gelebiliriz ve bu sayede orada mevcut olan sevgiyi, aşkı, uyumu ve güzelliği görebiliriz... gideceğimiz yer orası olmalıdır.

Özgür irademizi kötüye kullanarak, bir şekilde yoldan çıktık, ama şimdi bizi çağırıyorlar, "Yuvaya gel, Tanrı'ya, yuvaya, en üstün konuma, sevgi ülkesine dön".... Bu Sri Chaitanya Saraswat Math ve Gaudiya Misyonunun tamamı sadece bunu duyuruyor. "Merkeze git, yaşamını bütünüyle Merkeze adamak için kullan, Merkez ise tamamen adaletin üzerindedir. Merhemetlidir, şefkatlidir, sevgi doludur ve güzeldir."

Sri Chaitanya Saraswat Math'ın adanmışları, Srila Guru Maharaj'ın ifadesiyle, "lağım müfettişleri" değildirler. Biz adanmış dostlarımızdaki en pis şeyleri aramıyoruz; biz Krishna'yı — Güzel Gerçeği arıyoruz.

"Aşkın ülkede, her şey bizim dostumuz. Onlar bizim yardımımıza gelecekler, adanmış hizmetin güzel olduğunu ve Krishna bilincinin en güzel yaşam şekli olduğunu anlamamızı sağlayacaklar. Dış konumumuz değil, özlemimiz ve amacımızın saflığı değerlendirilecektir. O tarafta bulunan işverenler amacımızın saflığını dikkate alacaklardır, şimdiki konumumuzu ve kapasitemizi değil."

Sıradan, maddesel şarkılarda bile yuva "cesaret kırıcı bir sözün ender duyulduğu yer" olarak tanımlanır — o halde gerçek, aşkın yuvamızdaki ortamın ne kadar arkadaşça olduğunu bir hayal edin...

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/february4.html
Düzen: iMonk — 28 Şubat, 2007.