San Jose, Kaliforniya — Cumartesi, 3 Mart


Sevgi dolu arayış

Bu kitabın, Kayıp Hizmetkarı Sevgi Dolu Arayış'ın (Loving Search for the Lost Servant) Giriş bölümündeki ilk paragrafta, Srila Sridhar Maharaj bize neden bu başlığı seçtiğini anlatır:

Tanrı'nın Kayıp Hizmetkarlarını Sevgiyle Arayışı: Burada, sade bir şekilde, olağanüstü bir yoğunluk dile getiriliyor. Bu delicesine bir arayıştır, acil bir seferberliktir. Krishna büyük bir samimiyet ve ciddiyetle kayıp hizmetkarlarını kurtarmaya gelir; Krishna bizi eve götürmeye gelir.

Srila Guru Maharaj'ın ilk kitabı, Sri Krishna'yı — Güzel Gerçeği Arayış'ı (Search For Sri Krishna — Reality the Beautiful) okuduğumuz zaman gelecekteki beklentilerimizle ilgili çok büyük umutla dolmuştuk... ama bir yandan da, eğer kendimize karşı dürüst olabildiysek, kendi niteliksizliklerimiz karşısında büyük umutsuzlukla dolmuştuk. Krishna'yı nasıl bulacaktık?

Burada, ardı sıra gelen bu kitapta, Srila Guru Maharaj bize çok fazla umut veriyor. Krishna'yı arayış umutsuzca tek taraflı değildir! Krishna da — açıklanması, idrak edilmesi mümkün olmayan, sonsuz şefkatle — bizleri, umutsuzca kaybolmuş hizmetkarlarını arıyor:

Tanrı'nın kayıp hizmetkarlarını arayışı sevgi dolu bir arayıştır: sıradan değil, kalptendir. Ve Tanrı'nın kalbi sıradan bir kalp değildir. Onun ne türden bir arayış içinde olduğunu kim tahmin edebilir? O bütün yönleriyle tam olduğu halde, ne kadar küçük olursak olalım, hala her birimizden ayrı oluşun ıstırabını duyumsuyor. Yüce konumuna rağmen, sevgi dolu kalbinin bir köşesinde bizim için yeri var.

Krishna bilincini bizlere yalnız Krishna verebilir. Bu kutsal Gaura Purnima gününde, Krishna Şahsen — Altın Lord, Gauranga olarak — Kendisini yaymak için, Onunla yeniden nasıl birleşeceğimizi göstermek için gelir:

Tanrı ile böylesine sevgi dolu bir ilişkiye nasıl gireceğiz? Sri Gauranga'nın lütfuyla. Vasudeva Ghosh bu yüzden şöyle der: "Eğer Gauranga gelmemiş olsaydı, nasıl yaşayabilirdik? Ve yaşamdaki en üstün umudumuz konusunda kim bizi bilgilendirmeye gelirdi?" Biz öylesine büyük bir umuda sahibiz ki. Yine de, Gauranga olmasaydı, içimizde böylesine büyük bir servet barındırdığımızı bize kim gelip haber verirdi?

Bütün övgüler Altın Lord, Sri Krishna Chaitanya Mahaprabhu'nun olsun!

—İngilizceden çeviren:
Krishnendrani Devi Dasi


Önceki  |  Arşiv  |  En Son Blog  |  İlk 10  |  Yeni  |  Sonraki

URL: http://www.imonk.net/turkish/07/march1.html
Düzen: iMonk — 3 Mart, 2007.